Маніпуляція: На в’їзд до Буковеля вишикувалася черга з машин – ТЦК нікого не перевіряє

Відео з чергою машин на в’їзд на український гірськолижний курорт, що поширюється в мережі, датоване 2021 роком і не має ніякого стосунку до військового стану, запровадженого в Україні 24 лютого 2022 року. Більше того, масове поширення цього ролика з практично ідентичними згадуваннями про ТЦК, ймовірно, свідчить про чергову цілеспрямовану кампанію РФ для розколу українського суспільства.

У соціальних мережах масово поширюють відео, на якому показано величезну чергу з машин на в’їзд на український гірськолижний курорт Буковель. Користувачі, які діляться цим відео, і ті, хто його коментує, дивуються, чому ТЦК (територіальний центр комплектування — орган військового управління, що забезпечує організацію військової служби та мобілізації — прим. ред.) не перевіряє водіїв автомобілів.

«Ось туди зайдіть з повістками, хай ідуть захищати нашу державу», «На ротацію нашим хлопцям набрали б за годину», «От сволота, навіть війна не завадить», «Нарешті! Втомлені хоч відпочинуть, господарі нарешті зароблять! А що, тихо, спокійно, ні тривог, ні вибухів, все як у людей, для яких війни не існує», — коментують користувачі.

Скриншот – facebook.com

Насправді згадуване відео датоване 2021 роком, коли ще не було повномасштабного вторгнення росії в Україну. Відтак ролик не має ніякого стосунку до реалій воєнного стану, запровадженого в Україні 24 лютого 2022 року: представників ТЦК не могло бути серед черги з автомобілів на в’їзд до Буковеля, а користувачі на момент зйомки відео з великою ймовірністю навіть не чули цієї абревіатури.

Вперше згадане відео з’явилося в соціальній мережі TikTok. Його опублікувала користувачка Оксана Панчак (нік — @zozuliaksenya). У її пості вказано, що ролик було знято у 2021 році. Цей відеозапис використала сторінка  «Сайт Яремче та Ворохти — головні новини та події Прикарпаття» в соцмережі Meta для реклами старту зимового сезону в Буковелі. Відповідна публікація з’явилась на сторінці 2 грудня. При цьому в пості вказано, що відео було взято з архіву для ілюстрації. Далі в коментарях автори публікації ще раз наголошують, що відеозапис було зроблено у 2021 році.

Скриншот – facebook.com

Проте, таке масове поширення відео з Буковеля з практично ідентичними підписами про ТЦК та поділом суспільства на тих, хто воює, і тих, «для кого війни немає», напевно, свідчить про чергову цілеспрямовану кампанію для розколу українського суспільства. Останнім часом РФ посилила інформаційний тиск і поширення явно неправдивої інформації, яка могла б підірвати довіру українців до політичного та військового керівництва країни, а також розділити суспільство, зокрема, і в питаннях мобілізації.

StopFake неодноразово спростовував схожі фейки в матеріалах: «Фейк: Україна «загнала» школярів навчатися у сховищах «заради піару»», «Фейк: В Одесі  ховають військових під табличками «хірургічні відходи» – відео», «Фейк: В 14 ОМБР застрелили молоду психологиню, яка змушувала солдат ЗСУ йти в атаку».

Джерело