Фейк: Україна виділила сім’ї  Сороса 400 кв км землі під захоронення небезпечних відходів

«Указ Президента України» про нібито «передачу землі» американським компаніям для захоронення небезпечних відходів, що шириться мережею, є підробкою. Про це свідчать помилки у тексті, а також невідповідність номера та дати документа. Акаунт X (раніше Twitter) @VincentVinxent1, найімовірніше, не належить справжньому журналісту і був використаний зловмисниками з метою провокації.

Деякі користувачі мережі, російські ЗМІ, а також анонімні Telegram-канали поширюють новину про те, що син відомого філантропа Джорджа Сороса Александр нібито домовився із владою України про виділення 400 кв км земель під захоронення небезпечних відходів хімічних, фармацевтичних і нафтових виробництв. Ця інформація нібито розкрилася після публікації «розслідування» французького журналіста Жуля Венсана. Він же нібито оприлюднив два «документи», що підтверджують угоду, – Меморандум про надання землі іноземним компаніям, підписаний керівником Офісу Президента України Андрієм Єрмаком з одного боку та Александром Соросом з іншого, та Указ Президента України Володимира Зеленського про виділення землі у Тернопільській, Хмельницькій і Чернівецькій областях.

Скриншот – t.me/rian_ru

Першим цю інформацію 28 листопада опублікував користувач соціальної мережі X (раніше Twitter) @ VincentVinxent1. У своєму 6-хвилинному відеоролику користувач під іменем Жуль Венсан розповідає про те, що до нього нібито звернувся по допомогу представник Міністерства захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України. Чиновник на правах анонімності передав «незалежному журналісту» (саме так себе називає @VincentVinxent1) документи, що нібито підтверджують передачу українського чорнозему сімейству Соросів для захоронення небезпечних відходів.

Скриншот – twitter.com/VincentVinxent1

Журналісти StopFake з’ясували, що журналіст під іменем Жуль Венсaн дійсно існує, проте навряд чи акаунт @VincentVinxent1 у X належить саме йому. На сайті платформи Strategic Horizons можна знайти біографію та фото одного з їхніх колумністів – Жуля Венсана. У його біографії сказано, що Венсан працював документалістом та помічником шоу Arrêt sur le Monde du Cérium, радіоведучим на CISM 89.3, а також журналістом французької щоденної газети Libération. Дійсно, на сайті видання можна знайти його публікації. Пошук за фотографією Жуля Венсана показав, що чоловік також працював комунікаційним менеджером у The European Network for Rural Development (ENRD).

Скриншот – horizonsstrategiques.com

Портрет чоловіка на аватарці акаунту  @VincentVinxent1 істотно відрізняється від фото Жуля Венсана, і це свідчить про те, що перед нами, швидше за все, однофамільці.

Зворотний пошук за фотографією профілю @VincentVinxent1 також не дав позитивних результатів – журналістам StopFake не вдалося знайти ніякої інформації про чоловіка на світлині. Пошук у Google Image показує, що фото профілю @VincentVinxent1 з’явилося в мережі через 5 днів після публікації «резонансного розслідування». Тобто, найімовірніше, власник акаунту @VincentVinxent1 змінив фото свого профілю 30 листопада. Також видається дивним той факт, що сторінка «незалежного журналіста» складається практично з одних перепостів. І хоча цей профіль існує з вересня 2018 року, першу власну публікацію було зроблено лише 17 листопада цього року. На сьогодні таких публікацій налічується всього лише сім, усі вони не мають жодної вподобайки, «відповіді» чи «репосту». Крім цього, на профіль @VincentVinxent1 підписано 1129 акаунтів, але всі вони мають ознаки ботів.

Скриншот – google.com

Що ж до поширюваної цим профілем інформації про нібито передачу українського чорнозему для захоронення небезпечних відходів, то вона не відповідає дійсності. Документи, що поширюються в мережі, було сфальсифіковано.

На «Указі Президента України» про передачу земельних ділянок американським фірмам можна помітити, що документ нібито підписаний 13 листопада 2023 року і має номер №603/2023. Однак на сайті Президента України, де публікуються укази глава держави, журналісти StopFake такого документа не знайшли. Більше того, 13 листопада Президент України видав лише один указ – «Про присвоєння М.Джемілєву звання Герой України». Цей документ має номер №749/2023. Документ під номером №603/2023 також можна знайти на сайті Президента України, однак він має назву «Про нагородження державними нагородами України» і був виданий 28 вересня 2023 року.

Скриншот – president.gov.ua

Також у «документі» можна помітити грубу помилку в написанні Тернопільської області («Терніпільській» замість «Тернопільській»). Крім цього, згідно з українським правописом, правильно писати «400 квадратних кілометрів» замість «400 кілометрів квадратних». Це все вказує на те, що перед нами груба підробка.

Крім цього, у неіснуючому «Указі Зеленського» згадується частина 1 статті 116 Земельного кодексу України. У ній йдеться про те, що «громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної чи комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування». Тобто надання права користування земельною ділянкою не входить до компетенції Президента України, відповідно він взагалі не міг видати такий указ.

Колаж – StopFake

Нагадаємо, що, згідно з нормами українського законодавства, іноземці та іноземні компанії не можуть купувати чи іншим шляхом отримувати у власність землю сільськогосподарського призначення. Іноземні компанії мають право придбати у власність земельну ділянку несільськогосподарського призначення під нерухомість для будівництва об’єктів, пов’язаних із провадженням бізнес-діяльності в Україні.

Російські ЗМІ часто представляють сімейство Соросів у образі вселенського «головного лиходія». Вони неодноразово поширювали дезінформацію про те, що Джордж Сорос нібито «володіє Україною», а вирощені ним «соросята» правлять країною. Тепер черга дійшла і до його сина, якраз за результатами його візиту до України.

Водночас кремлівський агітпроп з 2014 року регулярно вибудовує наратив про те, що Захід нібито планує «перетворити» Україну на могильник небезпечних відходів. Докладніше про це можна прочитати у матеріалах StopFake: «Фейк: США утилізують в Україні хімічні та ядерні відходи», «Фейк: Україна перетворюється в ядерний могильник, країні загрожує «другий Чорнобиль»» і «Фейк: Україна перетворить землю в товар і продасть її в обмін на черговий мільярд від МВФ».

Джерело