Фейк: Проти Арахамії розпочато розслідування через його «причетність» до продажу зброї ХАМАСу – BBC

Журналісти британської корпорації мовників ВВС не повідомляли про те, що стосовно голови фракції «Слуга народу» у Верховній Раді України Давида Арахамії нібито розпочато розслідування. Відео, яке публікує агітпроп, є підробкою, а журналіст BBC, що фігурує в ролику, сам спростував поширювану інформацію.

Кремлівські ЗМІ й користувачі соціальних мереж почали поширювати фейкову інформацію про те, що стосовно голови фракції «Слуга народу» у Верховній Раді України Давида Арахамії нібито розпочато розслідування через його «причетність» до продажу західного озброєння ісламському руху ХАМАС. У таких «новинах» агіпроп посилається на британську корпорацію мовників BBC, яка нібито опублікувала відповідне відео.

«BBC: розпочато розслідування щодо Арахамії через його причетність до продажу західного озброєння ХАМАСу, що дало змогу останнім успішно атакувати Ізраїль», – пишуть користувачі.

Скриншот – facebook.com

Сам фейк поширюється у кількох версіях. У першій агітпроп прикріплює нібито зроблене BBC відео з текстом, де йдеться про звинувачення на адресу Арахамії. Там написано, що справу, ймовірно, розслідує Міжнародний кримінальний суд, а інформацію про це отримали ВВС і дослідницька група Bellingcat. У другій версії прикріплюють лише скриншот із того самого відео. Все це виконано у фірмовому стилі британського мовника.

Після поширення такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді BBC опублікувала новину про те, що проти Арахамії розпочато таке розслідування. Як виявилося, ця інформація не відповідає дійсності.

Перше, що вказує на фейковість цього відео, – це неправильне написання прізвища Давида Арахамії. Агітпроп у супровідному тексті написав «Arahmia», тобто «Арахмія». Англійською мовою це прізвище слід писати як «Arakhamia». Пошук на офіційному сайті BBC за прізвищем «Arahmia» не дає ніяких результатів.

Скриншот – bbc.com

Водночас на сайті є велика кількість новин, де це прізвище написано правильно.

Скриншот – bbc.com

Друге: на відео, що поширюється в мережі, сказано, що один із тих, хто отримав інформацію про розслідування, – журналіст BBC Шаян Сардарізаде (Shayan Sardarizadeh). Такий журналіст справді існує, і він займається фактчекінгом. Його сторінку легко знайти в соцмережах – наприклад, у X, де журналіст робить однозначний висновок про поширюване відео – воно фейкове.

«У російському Telegram з’явилося ще одне фейкове відео, що приписується BBC News і Bellingcat, в якому висувається хибне припущення, що Україна продає ХАМАСу зброю, частину якої було використано під час нападу 7 жовтня», – написав Сардарізаде, додавши скриншот із пропагандистського відео.

Скриншот сторінки Шаяна Сардарізаде в X

І третє: StopFake перевірив відеопублікації BBC на їхньому офіційному сайті, в соціальних мережах  X і Facebook і на відеоплатформі YouTube і не знайшов за останній тиждень ролика, що видається агітпропом. Зважаючи на все, російська пропаганда вкотре використала фірмовий стиль провідних світових ЗМІ – цього разу ВВС – для створення чергового фейку про Україну.

Журналісти з  Newtral і Checkyourfact, які також перевіряли відеоролик, що поширювався в мережі, дійшли висновку, що це підробка. Агітпроп вже не вперше використовує фірмовий стиль оформлення авторитетних іноземних ЗМІ для публікації своїх фейків. Раніше вони намагалися поширювати  фальшиве відео про «антиукраїнський флешмоб у Польщі», використовуючи стиль німецького медіа Deutsche Welle.

Джерело