Фейк: В Україні людину без ноги «визнали» придатною до військової служби
В Україні людину з ампутованою ногою не визнавали придатною до військової служби. Відповідно до наказу Міністерства оборони України, людина з діагнозом «одностороння ампутаційна кукса нижньої кінцівки вище рівня верхньої третини гомілки» непридатна до військової служби. У коментарі StopFake представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки заявив, що документ «виглядає як підробка».
Кремлівські ЗМІ та користувачі соціальних мереж взялися поширювати фейкову інформацію про те, що в Україні людину без ноги нібито визнали придатною до військової служби. Як «доказ» використовується фотографія тимчасового посвідчення військовозобов’язаного з відповідним рішенням.
«Навіть із однією ногою українця визнали не інвалідом, а «обмежено функціональним». Тепер він не тільки повинен служити, а й втрачає належні виплати», — пишуть користувачі.
Скриншот – facebook.com Скриншот сайту ZOV Запорожье
У фейковому документі вказано, що людину «визнали» придатною до несення військової служби з діагнозом «ампутаційна кукса нижньої правої кінцівки вище рівня верхньої третини гомілки». Такий документ, як видно на фото, було нібито підписано начальником Деснянського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) у Києві Дмитром Клабуковим.
Після поширення такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді людину із вказаним діагнозом могли визнати придатною до військової служби. Як виявилось, ця інформація не відповідає дійсності.
По-перше, у наказі Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України» є чіткий перелік хвороб, станів та фізичних недоліків, які визначають ступінь придатності до військової служби. У Статті 63 цього переліку є і діагноз, який агітпроп дописав у фейковий документ, — «одностороння ампутаційна кукса нижньої кінцівки вище рівня верхньої третини гомілки». З таким діагнозом, йдеться в документі Міноборони, людина є «непридатною до військової служби із виключенням з військового обліку». Станом на 11 грудня 2023 року цей наказ є чинним.
Скриншот сайту Верховної Ради України
По-друге, у поширеному документі фігурує неіснуюче формулювання про придатність чи непридатність до військової служби — «Придатний до військової служби. Обмежено функціональний». Справа в тому, що у вищезгаданому наказі Міноборони України прописано, що за результатами проведеного медичного огляду призовників має бути винесене одне із рішень:
1) придатний до військової служби;
2) тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування у …;
3) потребує направлення на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду…;
4) непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час;
5) непридатний до військової служби з виключенням із військового обліку.
Якби людина мала проблеми зі здоров’ям і була придатна до військової служби, то їй би написали «обмежено придатний у воєнний час», а не «придатний до військової служби. Обмежено функціональний».
Скриншот сайту Верховної Ради України
До того ж, варто зазначити, що агітпроп припустився помилки, коли «визначав» придатність до служби. У документі у словосполученні українською мовою написано «Обмежено функицокален». Слово «функицокален» написано з помилками і російською мовою. Українською ж мовою слід було написати «Обмежено функціональний». Водночас таке поняття у наказі Міноборони України також відсутнє і не застосовується щодо військовозобов’язаних громадян.
По-третє, оскільки на фотографії, яка розповсюджується, видно, що документ було підписано начальником Деснянського районного ТЦК та СП у Києві, StopFake вирішив звернутися до них за коментарем і з’ясувати, чи справді вони видали такий документ. Представник установи відповів, що «цей документ виглядає як підробка». Зокрема, представник звернув увагу на пункт №7, де прописується придатність до військової служби за станом здоров’я. Саме в цьому пункті і написано діагноз, з яким людину нібито визнали придатною. Крім цього, додав представник ТЦК, виходячи з інформації на фотографії документа, людина має бути виключена зі списків військовозобов’язаних «як засуджена» (відповідно до інформації в пункті №8 документа, що поширюється – прим.ред.).
Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що в Україні «агітують людей похилого віку» мобілізуватися до ЗСУ.