Маніпуляція: Польський і британський спецназ із перших днів воюють в Україні — західні ЗМІ
Йдеться про навчання та консультування українських військових, які проводились задовго до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Що ж до участі поляків, то у книзі «Польща на війні», на яку посилається агітпроп, підтверджується, що їх вивели з території України після початку великої війни за наполяганням польської влади.
Кремлівські новинні ресурси заявляють про те, що українцям не вдалося «приховати той факт, що польські та британські спецпризначенці з перших днів воюють в Україні».
Агітпроп додає, що це прямо підтверджує те, що західні країни «безпосередньо розпалювали цю війну».
Докази того, що британські та польські спецпризначенці «з перших днів воюють в Україні», нібито з’явилися в нещодавно виданій друком книзі «Польща на війні» авторства Збігнева Параф’яновича, де розповідається про відносини Польщі й України на тлі розв’язання повномасштабної війни Росії проти України.
StopFake уважно вивчив текст книги та всі згадки в ній про спецпризначенців з Великої Британії і Польщі.
Так, автор цитує одного з міністрів, який каже: «Крім того, було ухвалено політичне рішення, що весь наш народ має бути виведений з України. Солдатів, багатьох людей зі служб, всіх, хто міг потрапити в полон до росіян, потрібно було відвести».
Далі Збігнєв Параф’янович наводить такі цитати:
«Міністр Х: У перший день війни ми зрозуміли, що у Броварах під Києвом знаходиться спецназ із Люблінця. З 2014 року, тобто з моменту анексії Криму та війни на Донбасі, вони разом з американцями й англійцями навчали та допомагали створювати спецназ українцям. У перший день війни наші солдати перебували в Україні. Солдати у формі країни НАТО перебували на території країни, атакованої Росією. Коли російські ракети почали падати на Бровари під Києвом, вони там були. У бік цього міста рухалися бронеколони Росгвардії із частини, призначеної для захисту Москви.
Високопоставлений польський офіцер: Замість повернення до Польщі у перший день війни, вони пішли в протилежному напрямку. Зокрема до Харкова, а також до міст Донбасу, які контролювали українці. Вони співпрацювали із британцями. Евакуювали поляків, але й іноземців. В основному британців, з якими у них були дуже добрі стосунки.
Міністр X: Ми переконали Блащака (Маріуш Блащак, міністр національної оборони Польщі на момент початку повномасштабної війни Росії проти України – прим.ред.) дозволити спецназу залишатися в Україні якомога довше. Вони також хотіли залишитися там якнайдовше. Вони мали збирати розвіддані. Проте Дуда та Блащак наполягли на поверненні. Не можна було дозволити взяти польського солдата у полон».
Про британських спецпризначенців у книзі згадується в такій цитаті:
«Міністр Х: Пам’ятаю, як був у Києві у середині березня. Назад повертався Житомирською трасою. Це був час, коли росіяни ще перебували у Бучі і траса була сірою зоною. Можна було зустріти росіян. Ми пройшли останній блокпост. Українці нам сказали, що далі ми продовжуємо на свій страх і ризик. Отже, кого ми зустріли далі? Українських солдатів та… британський спецназ. В обмундируванні, озброєних. Вони пересувалися з українцями на вантажівках і позашляховиках із артилерійськими радарами. Намічали цілі. Вивчали цю війну. Такий радар визначає місце падіння і пострілу мінометних чи ракетних снарядів».
Окрім цих цитат у книзі також розповідається, як польський спецназ залучали до допомоги під час проведення переговорів у Білорусі.
Але в книзі ніде не згадується, що спецназ Польщі та Великобританії брав повноцінну участь у бойових діях на боці України. Натомість, як видно з цитат окремих чиновників, вони допомагали в евакуації іноземних громадян, продовжували консультувати українців, допомагали у підготовці до проведення спецоперацій. Також самі поляки підтвердили, що було зроблено все, аби вивезти всіх своїх громадян із країни, окрім тих, хто вирішив боротися на боці України та залишився за власним бажанням як доброволець. Виведення військових з України за кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну підтвердив і сам автор книги в інтерв’ю для Portal Obronny.
Допомога іноземних спецслужб українцям не є чимось секретним — про приїзд британців до України напередодні повномасштабного вторгнення повідомляли і закордонні ЗМІ.
«Військові SAS, SBS, спеціального розвідувального полку та групи підтримки спецназу працюватимуть в Україні як військові радники», – писав на початку лютого 2022 The Mirror. Тоді йшлося про 100 бійців елітного британського спецназу. Така дія була продиктована саме загрозою нападу на Україну з боку Росії, але ніяк не бажанням «розпалити війну», як стверджує агітпроп.
Раніше StopFake звертав увагу на схожі дезінформаційні наративи в матеріалах «Фейк: Британія відправляє війська в Україну “для захоплення Криму”» , «Фейк: У ЄС створили “центр підготовки українських терористів і нацистських бойовиків”» , «Фейк: Генштаб Чехії “підтвердив” намір ввести війська в Україну» тощо.