Фейк: 75% українців дивилися пряму лінію з Путіним – дослідження Gallup

Інститут громадської думки Gallup не проводив такого дослідження. Приводом для поширення цих даних стало фейкове відео, яке поширюється в мережі під логотипом відомого європейського інформаційного телеканалу Euronews.

Анонімні Telegram-канали, а також деякі користувачі мережі з посиланням на дані дослідницького інституту Gallup поширюють повідомлення про те, що близько 75% українців, які мають інтернет, нібито дивилися пряму лінію з Володимиром Путіним 14 грудня. При цьому вказується, що користувачі доступу до відеотрансляції нібито використовували різні сервіси VPN. У публікаціях також наголошується на «приголомшливому інтересі» українців до промови Путіна – дані Gallup нібито фіксують рекордну глибину перегляду відео в 50%.

Скриншот – facebook.com

Спочатку ця новина почала поширюватися анонімними Telegram-каналами, після чого з’явилася і на деяких пропагандистських сайтах, таких як Комсомольская правда і Смотрим.ру. Показово, що у цих публікаціях автори вже не дають посилання на неіснуюче дослідження Gallup.

StopFake ретельно перевірив сайт і соціальні мережі американського інституту громадської думки Gallup, втім, нам так і не вдалося виявити жодного дослідження щодо прямої лінії Володимира Путіна.

Першоджерелом цієї новини, найімовірніше, є фейкове відео, яке поширюється в мережі під логотипом відомого європейського інформаційного телеканалу Euronews. На цей відеоролик як першоджерело посилаються лише деякі анонімні Telegram-канали.

Скриншот – t.me/sheyhtamir1974

Хоча відео, що поширюється в мережі, імітує дизайн відеороликів новинного агентства Euronews – зокрема, у правому верхньому кутку відео можна помітити логотип компанії, проте ні на офіційному сайті медіакомпанії, ні в її соціальних мережах такого сюжету немає. В останній новині, де згадується дослідний інститут Gallup, йдеться про падіння довіри росіян до збройних сил їхньої країни.

Для створення фейкового відео зловмисники використовували деякі кадри із запису прямої лінії Путіна та відеофрагменти з безкоштовних відеостоків.

Скриншот – euronews.com

Сама по собі ця новина є абсурдною. Справа в тому, що підрахувати кількість користувачів мережі, які за допомогою сервісів VPN нібито дивилися пряму лінію з Путіним, неможливо. Самі мережі VPN використовуються для безпечної та анонімної передачі даних публічними мережами. Принцип їх роботи полягає в маскуванні IP-адрес користувачів і шифруванні даних, в результаті чого користувачі, які не мають дозволу на отримання таких даних, не зможуть їх прочитати. Тобто VPN шифрує весь інтернет-трафік – таким чином, сторонні особи не зможуть дізнатися, чим користувач займаєтеся онлайн.

Новина про те, що українці нібито масово дивилися пряму лінію з Володимиром Путіним, подавалася пропагандистами під соусом очікування приходу російської влади в Україну. Раніше журналісти StopFake детально аналізували цей наратив у матеріалах «Фейк: В Україні лише 5% націоналістів, решта «моляться» і «очікують приходу» Росії» та «Фейк: Українські військовополонені не хочуть залишати російські табори».

Джерело