Фейк: Гантер Байден є монополістом із виробництва церковного начиння в Україні – BBC

Відео, що шириться мережею, є підробкою. Про це на своїй сторінці в X заявив представник команди дослідників Bellingcat Еліот Хіггінс. Дані Єдиного державного реєстру юридичних осіб також спростовують інформацію про те, що Гантер Байден є акціонером —  до того ж нібито основним —  українського церковного виробництва «Рось-Вінниця».

Мережею шириться неправдива інформація про те, що незалежна міжнародна команда дослідників Bellingcat нібито отримала документи, що вказують на зв’язок Гантера Байдена з виробництвом церковного начиння в Україні. У численних публікаціях йдеться про те, що до 2020 року підприємство Гантера буцімто стало монополістом на українському ринку, «викупивши інші підприємства і просто знищивши конкурентів».

«Як результат – диявол Гантер Байден виробляє свічки для українських церков. А ринок церковного начиння в Україні лише за 2022 рік становив 350 млн доларів», – пишуть деякі користувачі.

Як джерело автори публікацій наводять однохвилинний відеоролик, що поширюється в мережі під логотипом британської мовної корпорації BBC.

Скриншот – facebook.com

Насправді ж ця інформація не відповідає дійсності. Пояснюємо, чому. 

По-перше, BBC у своїх соціальних мережах ніколи не публікувало зазначене відео, ба більше, на їхньому сайті взагалі відсутня інформація про таке «розслідування» Bellingcat. 

В останніх новинах ВВС, у яких згадується Гантер Байден, про нього йдеться з огляду на розслідування діяльності президента Джо Байдена, його батька. 

Скриншот – bbc.co.uk

По-друге, засновник Bellingcat Еліот Хіггінс спростував справжність відео. На своїй сторінці в X (колишній Twitter) Хіггінс написав, що це чергове фейкове відео, в якому зловмисники приписують Bellingcat хибні заяви.

Скриншот – twitter.com/EliotHiggins

У відеоролику також фігурує Томас Вейнанді, американський римо-католицький священик, який нібито назвав Гантера Байдена «втіленням диявола на землі». Журналістам StopFake не вдалося знайти такої заяви Вейнанді – найімовірніше, її також було вигадано.

І, нарешті,  автори відеоролика стверджують, що Гантер Байден нібито не просто акціонер українського церковного виробництва «Рось-Вінниця», а його ключовий акціонер. Однак і ця заява є вкрай сумнівною. Згідно з сервісами перевірки контрагентів Youcontrol і Опендатабот, які акумулюють дані Єдиного державного реєстру юридичних осіб, власниками компанії «Рось-Вінниця» є Виговський Никодим Сергійович, Виговський Михайло Сергійович та Виговський Ілля Сергійович – вони володіють рівними частками компанії, що  складають 33,33% від усього капіталу. 

Скриншот – opendatabot.ua

Раніше журналісти StopFake вже аналізували відеофейк, який також поширювався у мережі під логотипом BBC. Як і в цьому разі, зловмисники приписали журналістам неправдиві твердження. Докладніше про цей кейс у матеріалі «Фейк: Проти Арахамії розпочато розслідування через його “причетність” до продажу зброї ХАМАСу – BBC».

Джерело