Фейк: Українці організували у соцмережах флешмоб «Зеленський — вбивця» після падіння літака Іл-76

  • Автор допису:

Перевірка такого хештегу показує лише кілька дописів, які були опубліковані сумнівними акаунтами. Крім того, у самій назві «флешмобу» використовується не загальноприйняте в українській мові слово «убивця», а «убивець», що також вказує на чергову підробку. 

Російські телеграм-канали, а слідом за ними і кремлівські ЗМІ поширюють скриншоти кількох публікацій у соцмережах, стверджуючи, що українці нібито розпочали цілий флешмоб «Зеленський — вбивця», запускаючи підпалені паперові літачки. Ця акція, за словами пропагандистів, приурочена до падіння російського літака Іл-76, у якому нібито перебували українські військовополонені, а також до дня народження українського президента.

«Учасники флешмобу прямо звинувачують президента України у вбивстві 65 військовополонених співвітчизників, яких мали обміняти, а натомість позбавили життів, збивши над Білгородською областю літак Іл-76», — пише пропаганда.

Скриншот – mk.ru Скриншот – t.me

На те, що такий флешмоб — фейк, насамперед вказує недолуге використання української мови. Загальноприйнятим є використання українського слова «убивця» («убийца» російською мовою — прим.ред.), тоді як «убивець» практично не використовується, і зустрічається частіше у літературній, ніж у розмовній мові.

Також, коли мова йде про флешмоб, то мається на увазі масова акція, натомість пошук за вказаним у пропагандистських ЗМІ хештегом показує лише кілька дописів, опублікованих сумнівними аккаунтами. Про жодну масовість тут не йдеться. 

Скриншот – instagram.com Скриншот – tiktok.com

Втім, ці нечисленні однакові відеоролики російська пропаганда масово рознесла, щоб створити видимість підтримки українцями версії Кремля про те, що це нібито Україна навмисно збила Іл-76 з військовополоненими. 

Наразі немає жодних підтверджень того, що на борту збитого над Білгородською областю Іл-76 перебувало 65 українських військовополонених. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець наголосив в інтерв’ю Голосу Америки на відсутності будь-якої інформації про те, що зараз із тими полоненими, чиї імена опублікували російські пропагандисти після авіатрощі Іл-76 – їх Україна очікувала повернути в день катастрофи.

Раніше StopFake спростовував інші дезінформаційні наративи про українського президента, до прикладу, фейк про те, що Зеленський нібито заявив, що США «позбавили українських пенсіонерів грошей» або що Зеленський сказав, що «не розуміє, за що воюють українці».

Джерело