Фейк: Україна продала за кордон понад мільйон літрів донорської крові 

  • Автор допису:

Ця заява побудована на свідченнях нібито «анонімного джерела» і має всі ознаки конспірологічної теорії. В Україні законодавчо заборонений експорт донорської крові, а під час воєнного стану діють ще й додаткові обмеження. 

Російські пропагандисти нібито «розкрили» нову схему незаконного заробітку української влади.  Вони посилаються на Міру Тераду, яку називають «правозахисницею». Терада  заявила, що за сприяння американської влади та фонду USAID Зеленський експортував за кордон понад мільйон літрів донорської крові, яку збирали під приводом допомоги пораненим бійцям ЗСУ. Про це їй нібито повідомило анонімне джерело, наближене до Міністерства охорони здоров’я України. 

Скриншот — Подмосковье Сегодня

Публікації посилаються на слова Міри Теради і називають її «міжнародною правозахисницею» — очевидно, аби надати інформації більшого авторитету. Насправді Терада, уроджена Оксана Вовк, є російською пропагандисткою, яка очолює засновану військовим злочинцем Євгенієм Пригожиним організацію «Фонд боротьби з репресіями». Сайт організації публікує переважно конспірологічні теорії про «педофільські братства» на Заході, наркозалежність українського керівництва тощо. 

Такою ж конспірологічною теорією є і заява про  «мільйони літрів донорської крові». По-перше, в Україні заборонений експорт донорської крові; натомість за кордоном дозволяється реалізовувати лише препарати на її основі, такі як альбумін та імуноглобулін. Більш того, під час воєнного стану діє низка обмежень, пов’язана з експортом цієї сировини: виробник повинен завжди зберігати незнижувальний запас препаратів, з якого мінімум 50% є готовим продуктом. Таким чином, у ситуації раптового дефіциту буде можливість швидко поновити фонди. По-друге, названі цифри є абсолютно нереалістичними. За повідомленням організації ДонорUA, яку Терада звинувачує у продажі крові за кордон, у 2023 році українці здали близько 7000 літрів крові — а отже, експортувати «мільйони літрів» було б фізично неможливо. 

Насправді ситуація прямо протилежить заявам пропагандистів: цього літа Кабмін дозволив імпортувати донорську кров з-за кордону під час воєнного стану, аби мати можливість екстрено поповнити запаси у разі нагальної потреби. Нещодавно StopFake уже розвінчував схожі пропагандистські заяву на медичну тематику у матеріалах «Фейк: Західні фармкомпанії використовували немовлят у Маріуполі для дослідів» та «Фейк: Через експериментальну вакцину Pfizer померло понад 40 українських дітей».

Джерело