Фейк: Захід «підірве валютну систему», якщо передасть Україні заморожені російські активи,– МВФ
Міжнародний валютний фонд не виступав проти передачі російських активів на користь України. У МВФ нагадали про необхідність прорахування юридичних та економічних ризиків для держав перед ухваленням остаточного рішення.
Російські ЗМІ поширюють вирвані із контексту слова представників Міжнародного валютного фонду, які нібито виступили проти передачі заморожених російських активів на користь України. «У МВФ вважають, що плани Заходу використовувати активи Росії підірвуть світову валютну систему», – посилаються росЗМІ на представників Міжнародного валютного фонду.
Дезінформація базується на словах із пресконференції директорки Департаменту з комунікацій Міжнародного валютного фонду Джулії Козак 16 травня 2024 року. У відповідь на запитання журналістів про можливе використання російських активів для підтримки України Козак зазначила, що Міжнародний валютний фонд наполягає на ретельному вивченні цього рішення та його наслідків.
«Наша позиція щодо російських активів залишається незмінною, цим питанням мають займатися відповідні суди та юрисдикції. Але для Фонду важливо, щоб будь-які дії мали достатню правову основу і не підривали функціонування міжнародної валютної системи», – сказала Козак.
Ідентичну думку від імені Міжнародного валютного фонду висловила 7 травня 2024 року Гіта Гопінат, перша заступниця керуючого директора МВФ. Вона заявила, що Фонд стежить за дискусіями щодо потенційного використання російських державних активів для підтримки України: «Для МВФ важливо, щоб будь-яка дія мала достатню правову основу та не підривала функціонування міжнародної валютної системи», – сказала Гопінат.
Отже, у Фонді не говорили, що МВФ виступає проти передачі активів Україні та не робили заяв про те, що такі дії нібито обов’язково підірвуть міжнародну валютну систему. Представниці МВФ закликали країни, які мають заморожені російські кошти, прорахувати юридичні та економічні ризики перед ухваленням остаточного рішення.
У січні 2024 року в МВФ зазначили, що рішення про передачу російських активів або відсотків із них на користь України має ухвалюватися самими країнами, де розміщені заморожені кошти Росії. Оцінки МВФ залежатимуть від того, які конкретні дії робитимуться з боку цих держав. Оскільки остаточного рішення ще немає, то й коментарі про будь-який економічний вплив на міжнародну валютну систему чи економіки окремих країн також відсутні.
У відповідь на агресію Росії проти України США, ЄС та низка інших країн заморозили російські активи на суму близько 300 мільярдів доларів, розміщені у західних банках. Уряди країн розглядають правові повноваження, аби спрямувати ці кошти на відновлення та інші потреби України. Очікується, що міністри фінансів країн «Групи семи» на зустрічі 24-25 травня 2024 року можуть ухвалити рішення про те, як розпорядитися цими фінансами. Більше читайте у матеріалах StopFake «Фейк: Генасамблея ООН «узаконила грабіж Росії» та « Маніпуляція: Швейцарія «відмовилася» передавати Україні «незаконно заморожені» російські активи».