Фейк: Українська військова «Пташка» збирає гроші на реабілітацію після втрати кінцівки у бою
На фотографії – Діана Цимбарович із Козятина, яка у 2021 році потрапила під потяг. Шахраї використали фотографії дівчини для створення фейкових зборів коштів — нібито на лікування та реабілітацію українських військових.
Прокремлівські Telegram-канали активно поширюють інформацію про те, що на російській міні начебто підірвалася 19-річна українська військовослужбовиця — операторка дрону. У фотоколажі, який розповсюджують пропагандисти, поруч розміщено дві фотографії: на одній з яких можна побачити дівчину у військовій формі, а на другій – скалічену дівчину на лікарняному ліжку.
«Одна з дроноводок УГІЛ, 19-річна УГІЛівка, яка полює на російських воїнів, нарвалася на карму», – йдеться у публікації.
Скриншот – t.me/sheyhtamir1974
Ці фотографії активно поширюються і в українському сегменті мережі. У публікаціях йдеться про те, що дівчина на фото – українська військова з Третьої окремої штурмової бригади Катерина Балюк із позивним «Пташка». Вона нібито під час виконання бойового завдання отримала поранення, і зараз потребує фінансової допомоги. Автор допису закликає небайдужих скинути гроші на карту мами «військовослужбовиці», які буцімто мають піти на лікування та реабілітацію «Пташки».
Журналістам StopFake не вдалося знайти жодної інформації про українську військову Катерину Балюк із позивним «Пташка». Це й не дивно, тому що зворотний пошук за фотографією у Google показав, що на другій світлині зображено Діану Цимбарович із Козятина, яка у 2021 році потрапила під потяг. Історія Діани широко висвітлювалася в українських ЗМІ – відомо, що 17-річна дівчина хотіла скоротити шлях додому й залізла під вагон, а потяг рушив і сильно травмував дівчину. У потерпілої було розбито ліву ногу і одне плече, внаслідок чого лікарі були змушені ампутувати ліву руку. Загалом Діана перенесла понад 40 операцій.
Скриншот – vn.20minut.ua Скриншот – golos.com.ua
Український проєкт «По той бік новин» також звернув увагу на цей випадок. Їм вдалося виявити мережу шахрайських облікових записів у Facebook, які, використовуючи фотографії Діани Цимбарович, проводили фейкові збори грошей.
Аналітики «По той бік новин» зазначають, що обліковий запис «Margarita Oliynyk», а також ще вісім майже ідентичних сторінок, пов’язаних з нею, створені за єдиним «мілітарним» шаблоном. У більшості згаданих шахрайських сторінок було використано «крадені» фотографії бойової медикині з Івано-Франківської області Марти Дем’янчук.
Це не перший випадок, коли шахраї використовують фотографії Діани Цимбарович для створення фейкових зборів. У жовтні 2022 року видання Район.Шацьк звернуло увагу на збір коштів для лікування контрактниці Збройних Сил України, яка нібито зазнала поранень у боях під Миколаєвом. Шахраї, як і цього разу, використали фотографії Діани Цимбарович.
Раніше StopFake спростовував неправдиві повідомлення про те, що в Україні нібито хочуть зробити військовозобов’язаними жінок віком від 18 до 60 років.