Відеофейк: «Через три дні після мобілізації українців відправили на передову», де вони відразу ж загинули

  • Автор допису:

Численні деталі у вірусному відео — українська мова з російським акцентом, відсутність шевронів і розпізнавальних знаків на «загиблих» солдатах та інші — вказують на те, що воно є постановним і знято з метою підриву мобілізаційної кампанії в Україні та розколу українського суспільства.

У соціальних мережах масово поширюють відеоролик, на якому нібито український військовослужбовець розповідає про те, що його «побратимів» три дні тому схопили на вулиці представники ТЦК й відправили на передову, де новоприбулі одразу ж загинули.

«Покажіть це всім обов’язково, поки залишилися ще чоловіки, щоб і не думали туди вирушати! Ось вам мобілізація… Ще три-чотири дні були вдома, а тепер… Їх одразу відправляють на вірну смерть!!! Без будь-яких підготовок, просто як м’ясо», – таким підписом супроводжують користувачі цей ролик у соцмережах. Тільки в Meta згадане відео було переглянуто вже понад 200 тисяч разів, а поширено понад 3,4 тисячі разів.

Скриншот – facebook.com

Насправді цей відеоролик є постановним і, найімовірніше, знятий російською пропагандою з метою дискредитації мобілізаційної кампанії в Україні. Про це свідчать численні деталі у відео, а також підпис, який прямо закликає українських чоловіків ухилятися від мобілізації.

На те, що відеоролик є постановним, вказують відразу кілька маркерів. По-перше, голос за кадром начитує україномовний текст і намагається говорити українською, однак для носіїв мови одразу стає зрозумілим, що автор ролика — російськомовний, який чомусь вирішив розмовляти українською. Очевидно, це зроблено для більшої достовірності, але, як показує практика, саме награна українська вимова у таких відео і викриває їхніх справжніх авторів більше, ніж інші деталі.

Сам закадровий текст, начитаний абсолютно спокійним та беземоційним голосом, просякнутий антиукраїнською пропагандою. Автор на початку ролика заявляє: «Ось так виглядають наслідки мобілізації, яку проводить наша країна», і демонструє нібито тіла трьох «убитих побратимів». За його словам, одного з них «тільки чотири дні тому на вулиці на Тернопільщині забрали, і тепер він тут лежить», іншого «три дні тому у Дніпрі забрали, тепер тут лежить», а третій нібито намагався втекти з позиції, але не зміг і загинув. Автор відео неодноразово повторює, що їх «просто як м’ясо сюди загнали» і сподівається, що «з цього відео може пацанів впізнають», щоб вони не значилися як зниклі безвісти.

Проте упізнати «загиблих» по цьому відео дуже складно — «тіла» лежать на відстані кількох метрів від того, хто знімає, а їхні обличчя повністю приховані. Ще однією нестиковкою є те, що, за словами автора, групу військовослужбовців накрило артилерійським вогнем. Але ні крові, ні уламків, ні поранень на тілах загиблих не видно. Усі «загиблі» мають типові українські прізвища — Морозенко, Гонтаренко та Сидоренко, а позивні, які переважно використовують в армії, не називають.

Ба більше, військовослужбовці не могли опинитися на передовій через три-чотири дні після вручення їм повісток, як стверджується у відео. Відразу після мобілізації та перед відправкою до зони бойових дій усі новобранці проходять відповідну військову підготовку на полігонах, яка може тривати кілька тижнів.

Також у відео немає згадки про назву військової частини, в якій служили ці солдати, на них не проглядаються шеврони або інші розпізнавальні знаки. Незрозумілими залишаються також дата та місце зйомки. Примітно, що на відео не видно зеленої трави, характерної для травня в Україні. Судячи з покриву ґрунту, ролик було знято рано навесні до появи «зеленки», але опубліковано чомусь тільки зараз.

Важливою деталлю є й те, що відео містить титр російською мовою «Валькирия света», а в самому центрі кадру видно порожню пляшку з-під горілки, поставлену там спеціально, очевидно, для дискредитації української армії. Залишається незрозумілим, чому справжній український військовий, який нібито і зняв цей ролик, не забрав пляшку, а розмістив її у центрі кадру. Дивною деталлю є також наявність чистих та акуратних прапорів України, розміщених в окопах.

Крім того, в соцмережі Meta це відео було поширене з облікового запису, який, маскуючись під український, регулярно публікує російські наративи щодо мобілізації в Україні, «свавілля ТЦК» тощо. Отже, російська пропаганда створила чергове постановне відео з метою підриву мобілізаційної кампанії в Україні та для дискредитації Збройних сил України.

StopFake продовжує викривати схожі фейки у матеріалах: «Фейк: Українці спалюють свої автомобілі, щоб їх не відібрали в рамках мобілізації — відео», «Фейк: П’яний український військовослужбовець напав на священика в церкві», «Фейк: Майно українських «ухилянтів» виставлять на торги».

Джерело