Маніпуляція: «Українці припинили донатити на армію, — командир ЗСУ Дієго»
Немає жодної достовірної інформації ані про «командир ЗСУ Дієго», ані про його «збір на позашляховик», про який йдеться у опублікованому відео. Саме відео є вкрай маніпулятивним. За даними благодійного фонду допомоги армії «Повернись живим», українці продовжують активно підтримувати ЗСУ фінансово, а щомісячні збори коштів складають кількасот мільйонів гривень.
У соціальних мережах та на російських сайтах поширюють інформацію про те, що українці нібито перестали донатити на армію. Про це у своєму відео розповідає «командир ЗСУ Дієго» і заявляє, що «люди дуже втомилися від війни». Автор ролика стверджує, що він опублікував інформацію про фінансовий збір на позашляховик на своїй сторінці в соцмережах, і лише 12 осіб відправили свої донати протягом першої доби, хоча відео набрало більше 15 тисяч переглядів. «Дієго» називає ситуацію «соціальним експериментом» та «лакмусовим папірцем настроїв народу в країні» і каже, що після першої доби має намір повністю закрити збір. Автор також дорікає, що люди в коментарях просять його розмовляти українською мовою, хоча він усе життя розмовляє російською. «Це, до речі, підтверджує те, що українізація нав’язана штучно, всупереч менталітету народу України. Загалом, якщо вже такі затяті бойовики розчаровуються у тому, що відбувається серед українського суспільства, то що говорити про простих обивателів, для яких хороша влада — це коли сито-п’яно, а не оце все… Усе більше людей розуміє, куди завела їхню країну нинішня політика націоналізму та русофобії, напруга в суспільстві наростає. Люди втомилися від смертей та беззаконня», – пишуть користувачі соцмереж.
Насправді опубліковане у соцмережах відео є вкрай маніпулятивним. По-перше, нам не вдалося знайти за ключовими словами в соцмережах ані оригінального відео фінансового збору, яке нібито оголосив військовослужбовець із позивним «Дієго», ані його особистої сторінки. Ба більше, автор відео має характерний бордовий берет із емблемою Десантно-штурмових військ України (ДШВ). Проте ми не виявили жодної інформації про командира ДШВ із позивним «Дієго». Це видається неправдоподібним, оскільки, за словами самого «Дієго», його ролик лише за першу добу набрав понад 15 тисяч переглядів, а це свідчить, що ця людина є відомою і має певну популярність в українському сегменті соцмереж.
Крім того, існує ще кілька деталей, які вказують на певну невідповідність цього відеоролика українським реаліям. Військовослужбовець на відео каже, що має намір закрити збір через вкрай низьку суму, яку вдалося зібрати лише за першу добу. Така заява є дуже дивною, оскільки зараз у соцмережах відкрито тисячі різних зборів на армію, і багато з них тривають кілька днів, тижнів або навіть місяців — необхідні суми збирають поступово протягом певного часу, а не за одну добу. «Командир ЗСУ», як його представляють на російських сайтах, не може цього не знати. Тому заява про закриття збору після лише одного дня і «всього трьох тисяч зібраних гривень» є неправдоподібною і вкрай неадекватною стосовно ситуації зборів на ЗСУ.
Також військовослужбовець навмисно акцентує увагу на тому, що його збір став «соціальним експериментом» та «лакмусовим папірцем настрою всього народу» України. Це твердження є надзвичайно маніпулятивним з наведених вище причин і тому, що один-єдиний випадок на одній сторінці в соцмережах — навіть якщо ця ситуація й мала місце — не дає уявлення про повну картину донатів на українську армію. Отже, твердження, що «українці перестали донатити на армію» і «дуже втомилися від війни», ґрунтуються лише на одному відеоролику невідомого «військового», — а це явна маніпуляція.
Крім того, автор ролика заявляє, що така ситуація «є показовою». «Я думаю, законодавцям потрібно замислитися про таку статистику — наскільки люди зараз вірять армію і в усе», — каже Дієго. Із вуст справжнього українського військового така фраза звучала б вкрай неправдоподібно: що слід зробити законодавцям та українським військовим у такому разі, залишається питанням без відповіді. Також «командир взводу ЗСУ» згадує, що в коментарях до його відео багато користувачів закидають йому вживання російської мови. Але якщо його сторінка і він сам є досить популярними і він, судячи з його власних слів, завжди звертається до аудиторії російською, то незрозуміло, чому його глядачі так відреагували на звичну для них ситуацію.
Щодо реальної допомоги для ЗСУ, то згідно з відкритими даними лише одного українського благодійного фонду компетентної допомоги армії «Повернись живим», тільки у травні 2024 року українці перерахували для Збройних сил 368 533 490 гривень. Ця сума відповідає $9 263 265. Загальна кількість пожертвувань при цьому перевищила 87 тисяч, а середня сума донату становила 4 225 гривень або понад $100.
Ба більше, згідно з результатами опитування Соціологічної групи «Рейтинг», абсолютна більшість опитаних українців (96%) довіряють ветеранам АТО та військовим, які зараз захищають Україну, а рівень поваги до них з боку суспільства залишається високим – 76%. Тобто твердження про те, що українці перестали підтримувати армію та не вірять у неї, є маніпулятивними і не підкріпленими жодними достовірними даними. Усі вищезгадані деталі вказують на те, що відео, яке публікується в соцмережах, може бути черговою російською ІПСО з метою підриву довіри до ЗСУ в українському суспільстві та дискредитації армії в цілому.
StopFake продовжує викривати схожі фейки у матеріалах: «Фейк: У психіатричній лікарні Миколаєва проводять ВЛК — для подальшої мобілізації пацієнтів», «Фейк: В Україні почали мінувати береги Тиси, щоб запобігти втечі українців за кордон», «Маніпуляція: Українських військовополонених, звільнених до 18 травня 2024 року, «можуть повторно відправити служити»».