Фейк: Катання на електросамокатах в Україні буде доступним лише після дозволу з ТЦК
Cкриншот програми Bolt є підробкою – такої постанови не існує. Перед орендою електросамоката користувачів лише просять вказати їхній вік.
Користувачі в соцмережах поширюють новину про те, що в Україні нібито дозволять використовувати електросамокати лише тим, хто отримає спеціальний дозвіл у ТЦК. При цьому в повідомленні посилаються на українське Міністерство оборони. Доказом слугує скриншот застосунку Bolt, в якому можна взяти в оренду такий вид транспорту.
Росія активно поширює будь-які повідомлення, що стосуються мобілізаційного процесу в Україні, навіть відверто смішні, аби тільки підкріпити свій дезінформаційний наратив про війну «до останнього українця», налаштовувати українців проти влади, формувати недовіру до політичного та військового керівництва країни.
Насправді ж ця новина – черговий фейк російської пропаганди. Ніяких вказівок щодо самокатів не було ні в Міноборони України, ні в будь-якого іншого відомства, в тому числі й про необхідність перевірки «навичок керування та отримання спеціального дозволу в ТЦК».
Журналісти StopFake також спробували взяти в оренду електросамокат у Києві й не побачили у застосунку Bolt такого сповіщення, яке розповсюджують пропагандисти. У ньому лише просять вказати вік – користувачеві обов’язково має сповнитися 18 років.
Скриншот – застосунок Bolt, єдине сповіщення перед тим, як взяти в оренду електросамокат
Крім того, можна звернути увагу і на сам скриншот, щоб зрозуміти, що це підробка. Для тексту оповіщення у фейці використовується шрифт, зовсім не характерний для застосунку, а ТЦК там розшифровується як «Територіальний Центр Катання», що також свідчить про несерйозність інформації, яка поширюється в мережі. Проте публікацію активно поширювали в соцмережах із коментарями, мовляв, влада використовує всі можливості для масової мобілізації, й навіть такі.
Раніше StopFake спростовував інші фейки про мобілізацію в Україні, як-от у матеріалах «Фейк: Одеська швидка допомога відмовляється приїжджати на виклики за адресами, де працює ТЦК», «Фейк: Інструктори НАТО навчать працівників ТЦК ізраїльській системі рукопашного бою» та інших.