«Це твоя Матір»: сьогодні загальноцерковне свято Матері Божої Неустанної Помочі
Корисно знати #СьогодніСвято Новини
«Це твоя Матір»: сьогодні загальноцерковне свято Матері Божої Неустанної Помочі
07.07.2024 by Володимир Бурдиляк
У першу неділю липня, згідно з Декретом Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава, відзначаємо загальноцерковне свято Матері Божої Неустанної Помочі (далі МБНП).
Про це зазначає Департамент інформації УГКЦ.
Декрет Глави УГКЦ
«Зважаючи на поширення серед наших вірних культу Матері Божої Неустанної Помочі, з урахуванням норми канону 40, § 1 Кодексу канонів Східних Церков (ККСЦ), Синод Єпископів УГКЦ, що відбувся в престольному граді Львові 3–12 вересня 2017 року Божого, відповідно до припису кан. 880, § 2 ККСЦ, установив свято Матері Божої Неустанної Помочі (н. 7). Ми, владою нам даною, відповідно до норми кан. 112 ККСЦ, задля духовного блага наших вірних проголошуємо свято Матері Божої Неустанної Помочі і постановляємо його святкування в першу неділю липня», — мовиться у Декреті Глави УГКЦ.
Коротка історія
Ікона МБНП походить з ХVI ст., коли італійський купець викравши її з церкви на Криті, привіз до Риму.
Помираючи італійський купець попросив товариша повернути ікону, але його дружина була проти, бо уже її полюбила. Богородиця явилася шестилітній дочці цієї жінки і просила передати мамі, щоб та повернула ікону МБНП. Звідси походить назва.
27 березня 1499 р. Ікону було передано до церкви св. Матея у Римі, де вона перебувала впродовж наступних 300 років. Багато чудес сталося за її посередництвом. Після руйнування Церкви Папа Пій ІХ на прохання редемптористів передав ікону, з проханням: «Зробіть її відомою у світі».
Ікона
Ця ікона належить до групи ікон, які називаються Одигітрія, що означає «Та, що вказує шлях», або «Страсна Богородиця». Відповідно до легенди автором ікони є євангелист Лука, проте оригінал не зберігся.
Марія тримає дитя на лівій руці. Ангели тримають знаряддя страстей. Погляд Марії спрямований на нас. В очах біль, смуток і благання. Видовжені пальці руки Марії не стискають долоні Ісуса, а вказують на Нього як на шлях спасіння. Він притискається до Неї від страху, Його права сандаля злітає з ноги.
Ікона каже нам: «Це твоя Матір»
Обличчя Марії
Що бачимо? Марія не є розлюченою. Її дуже сумний погляд не докоряє. Очі виражають біль, що торкає глибини серця. Марія разом з Сином іде до кінця, приймаючи на себе весь сором і біль Голгофи. Марія дивиться на нас, бо і сьогодні сумує і переживає за нас.
Руки Марії
Її руки — це руки Матері, якій доводиться багато працювати. Ліва рука тримає Ісуса, а правою Вона дозволяє Йому притулитися до неї у його страху.
Дитятко Ісус
Його голова повернута до ангелів, що тримають майбутнє знаряддя страждань. Не зводячи погляду з цього «видіння», дитятко інстинктивно пригортається до мами, шукаючи захисту.
Його тіло здригається, зсувається сандаля і нам видно його п’яту. Можливо, ця сандаля є символом відкуплення.
На німбі червоним зображено обриси дерев’яного хреста — майбутнього знаряддя страти.
Попри все Він почувається у безпеці.
Чому б нам не слідувати прикладу Ісуса? Шукаймо пристановища в обіймах Матері Неустанної Помочі.
Обличчя Ісуса
Високе чоло, підкреслене темно-русявим волоссям вказує на розум, що випереджує вік. Складно відгадати, що ховається за поглядом Його очей.
Архангел Гавриїл
Зображений справа від Марії, у багряних шатах. Він був провісником радості, але на іконі тримає хрест і чотири цвяхи у підніжжі хреста. Золотисті кольори навколо його постаті вказують на небесний вимір, де поєднано теперішнє і майбутнє. Сам ангел не дивиться на цю подію, а подумки сягає Воскресіння. Він з повагою тримає знаряддя страждань.
Архангел Михаїл
Одягнений у червону туніку з синьою мантією, що покриває його руки. Він теж тримає знаряддя страждань: посудину з військовим списом і палицю з губкою. Архангел Михаїл також пильно наглядає над Дитятком Ісусом і Марією.
Зірка на голові у Марії
На блакитній мантії, що покриває Її волосся є восьмикутна зірка, а поруч з нею — менша зірка у вигляді хреста. Це «Вранішня зоря».
«Ранковою зорею» також називають роль Марії у житті людей. Зірка пригадує нам, що Марія є ««ранковою зорею, яка освічує дорогу Синові і „морською зіркою“, яка рятує грішників.
Кольори одягу Марії: Діва Матір
На іконі Марія одягнена у червону туніку і темно-синю мантію. В часи Ісуса червоний колір одягали неодружені дівчата, а темно-синій — матері. Поєднання цих кольорів підкреслює нам, що Марія залишилася Дівою, ставши Матір’ю.
Проголошення свята Матері Божої Неустанної Помочі
Глава Церкви проголосив свято 1 липня 2018 року під час Архиєрейської Божественної Літургії в однойменному храмі у Тернополі.
«Ми хочемо подякувати Матері Божій Неустанної Помочі за те, що незважаючи на різні обставини та слабкості людського життя в нашій державі, Україна була, є і буде! І навіть не тому, що ми сильні, а тому, що Божа сила об’являється в історії нашого народу!», — запевнив Отець і Глава УГКЦ,
«Ми хочемо свідчити перед Богом та світом, що ми християнський народ. Ми віримо в неустанну поміч нашого Бога, об’явлену в іконі Матері Божої Неустанної Помочі, і про цю поміч хочемо навчити цілий світ», — зазначив Блаженніший Святослав під час урочистого проголошення свята Матері Божої Неустанної Помочі в місті Тернополі.