Фейк про перевірки на українсько-польському кордоні: жінок не пропускають через «чоловіків-ухилянтів»
Російські пропагандисти продовжують кампанію із дискредитації мобілізаційного процесу в Україні. Днями у соцмережі Tik-Tok поширили відео, де начебто на одному із пунктів пропуску на українсько-польському кордоні ТЦК не пропускають жінок, бо проводять перевірку на «наявність чоловіка-ухилянта в сім’ї».
Однак насправді – це нісенітниця, а на відео зафіксовано зовсім інший інцидент. Розповідаємо деталі цього фейку далі у матеріалі.
На поширеному відео видно чоловіка в формі та натовп жінок, які емоційно спілкуються.
«СМИ: на польско-украинской границе не пропускают женщин из-за проверок ТЦК. Сообщается, что сотрудники военкоматов проверяют украинок на наличие в семье мужчин-уклонистов», – йдеться мовою оригіналу в тексті, яке накладене на відео.
Також на відео можна побачити логотип телеканалу «Суспільне. Львів», дату – 26.06.24 та локацію – ПП «Грушів-Будомєж». Ці дані дозволяють швидко знайти першоджерело відео, що ми і зробили.
Його опубліковали у телеграм-каналі «Суспільного. Львів».
Як виявилося, ситуація, показана на відео, й справді трапилася на кордоні з Польщею, однак вона ніяк не пов’язана із мобілізаційними процесами.
Так, 26 червня через технічні несправності, а саме – налаштування онлайн бази, пункт пропуску «Грушів-Будомєж» призупинив роботу і люди стояли в черзі понад 12 годин. Через це і виник конфлікт, який попав на відео. Жінки були обурені тим, що до них раніше не вийшли та не пояснили, чому їх не пропускають.
У новині жодної інформації про ТЦК чи про «пошук ухилянтів». Більше того, автобус з пасажирами їхав до України, а не за кордон, як намагаються переконати пропагандисти у своєму відео. А чоловік, із яким сперечаються жінки, це – співробітник прикордонної служби, а не представник ТЦК.
ВИСНОВКИ
Інцидент на відео не має жодного стосунку до мобілізації, а жінки не намагалися виїхати за кордон, а навпаки – їхали до України. Тим паче, наразі ніяких обмежень для жінок для виїзду за кордон немає, навіть якщо їхні чоловіки не перебувають на військовому обліку.
Пропагандистська машина намагається використати негативний імідж ТЦК (адже інциденти і неприємні ситуації за участю працівників ТЦК трапляються, і це – не таємниця) і поширює подібні лякалки, щоб посіяти паніку та страх серед населення, викликати недовіру й гнів до влади, та зірвати мобілізацію.
Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні».