Фейк про «бабусю-путіністку», яка відмовилася від гуманітарки від ЗСУ: в соцмережах поширили неправдиве відео
У мережі з’явився черговий фейк, створений російськими пропагандистами, про жінку з Курщини, яка нібито демонстративно відмовилася від гуманітарної допомоги від Збройних сил України, назвавши себе прихильницею Путіна.
Це спричиняє сварку – військові погрожують усіх вбити… Цей фейк – черговий шедевр пасинків Соловйова-Скабєєвої-Симоньян. Далі у матеріалі про те, за якими ознаками навіть пересічному користувачу можна зрозуміти, що перед ним дешева пропагандистська фальшивка.
Спершу слід зазначити, що поширення фальсифікованих постановочних відео – один із популярних пропагандистських прийомів, які дезінформаційна машина кремля використовує у гібридній війні проти України. Також, з досвіду діяльності нашого проекту можна стверджувати, що фальшиві відео пропагандисти використовують хвилями. Так, одна з таких спостерігалася в кінці 2022 початку 2023 року. Наступна – наприкінці 2023.
Як правило, такі хвилі «накривають» якусь тему. То це «варварське» відношення до військовослужбовців в нібито українських підрозділах – для того щоб залякати цивільних чоловіків, зірвати та дискредитувати мобілізацію. То це «звірства» ЗСУ по відношенню до цивільних, російських військовополонених – для того, щоб показати «нацистське» обличчя «київського режиму».
З великою вірогідністю, що днями інформаційні посіпаки бункерного диктатора запустили чергову хвилю відео фальсифікату про «злодіяння» та «варварство» ЗСУ на Курщині і «героїчний спротив» «местного насиления», бо за декілька діб з’явилося не одне подібне відео.
І, саме це, – як це не парадоксально, – свідчення того, що ні «звірств» ЗСУ, ні спротиву місцевих не існує. Бо золоте правило пропаганди – створити паралельну реальність там, де дійсність не відповідає потребам кремля і ламає всю вигадану картину.
Що стосується вище згаданого відео, то у достатньо примітивному сюжеті нам показують наступне: двоє нібито військових ЗСУ йдуть до двору літньої жінки з коробкою гуманітарної допомоги. Дія як би відбувається десь на Курщині. Жінка коробку не бере, вибиває її з рук солдатів, починає сваритися, мовляв, які ви «асвабадітелі» ви:
«убийцы – пол деревни уже расстреляли… я уже насмотрелась на вас – я видела, что вы натворили… уходите… все равно победа будет за нами…», – йдеться в промові.
У відповідь військові починають лаяти жінку та погрожувати всіх знищити.
Що ж в цьому «шедеврі» не так? Практично все! Головне звертати увагу на деталі. А саме:
- невідома локація. Цим сюжетом нас намагаються переконати, що дія відбувається десь на Курщині. Проте, у відео немає ні натяку на місце подій – про це не говорять військові, жінка-патріотка, немає ні орієнтирів по знаках на дворах, не видно яка вулиця;
- двоє військових, які нібито несуть гуманітарку, увесь час спиною до кадру, що викликає сумнів у достовірності. Бо якби солдати йшли з добрими намірами – не ховали би обличчя;
- на обох військових немає і не видно жодних знаків, що вирізняють той чи інший підрозділ або приналежність до ЗСУ. Лише синій скотч;
- амуніція солдатів не відповідає умовам, в яких вони знаходяться. Солдат, що зліва в кадрі, вдягнений у так звану «стекляшку» – форму, яка була поширена у ЗСУ у 2014-2016 роках. На поточний момент, тим більше у ударних елітних бригадах, які наступали на Курщині, вона не використовується. Принаймні – офіційно. Форма солдата, що праворуч, також не схожа на сучасний однострій ЗСУ. Крім того, обидва військові без зброї, без комплекту бойового обвісу – плитоноска на військовому, що праворуч – взагалі пуста й не містить плит (це видно по його рухах). Подібна ситуація з амуніцією в зоні бойових дій – нонсенс;
- військові говорять українською, проте чути, що це не їхня рідна мова. Як мінімум вони – російськомовні, хоч і можуть говорити українською. До того ж, коли починається сварка – солдати говорять грубі стереотипні погрози та фрази, які є чи не найпоширенішим підтекстом російської пропаганди;
- загалом весь сюжет має ознаки зрежисованості, постановки – чітко помітно, що учасники відео відіграють нескладний сюжет, прописаний заздалегідь.
ВИСНОВОК
Тож можна констатувати, що відео – фейк, фальсифікація російських пропагандистів, яка направлена на дискредитацію ЗСУ, які проводять операції в Курській області Російської Федерації.
***
Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні».