На цьому тижні за матеріалами ДБР до суду направлено 29 обвинувачень щодо перебіжчиків та колаборантів
Працівники ДБР продовжують системну роботу з викриття та притягнення до відповідальності зрадників та колаборантів, які після російського повномасштабного вторгнення в Україну добровільно пішли на співпрацю з окупантами.
Цього тижня за матеріалами ДБР суд виніс вирок щодо одного зрадника. Також Бюро направило до суду 29 обвинувачень проти перебіжчиків, ще трьом особам повідомлено про підозру.
За матеріалами ДБР Ленінський районний суд Запоріжжя визнав винним у державній зраді колишнього правоохоронця з Якимівки, який пішов на співпрацю з окупаційною владою (ч. 2 ст. 111 КК України).
У квітні 2022 року він вступив до лав так званої «народної міліції Якимівки», а потім влаштувався у незаконно створену загарбниками окупаційну поліцію. Йому призначене покарання у вигляді 15 років тюрми з конфіскацією майна.
До суду направлено обвинувачення у державній зраді щодо колишнього командира штурманської бойової частини корвета “Тернопіль”, який у 2014 році перейшов на бік ворога (ч. 1 ст. 111 КК України).
Нині він проходить військову службу у 36 бригаді ракетних катерів балтійського флоту збройних сил рф.
15 років тюрми загрожує колишньому заступнику начальника центру по роботі з особовим складом Центру бойового забезпечення Військово-Морських Сил ЗСУ. У 2014 році, під час тимчасової анексії Криму, підполковник перейшов до російського війська.
Зрадник воює проти України на посаді заступника командира полку по роботі з особовим складом 68 окремого морського інженерного полку 22 армійського корпусу чорноморського флоту рф. Він обвинувачується у державній зраді (ч. 1 ст. 111 КК України).
За матеріалами ДБР судитимуть колишнього заступника начальника Мелітопольського міського відділу Управління ДМС у Запорізькій області, який видавав російські паспорти в окупованому Мелітополі.
Експосадовець пішов на співпрацю з окупаційною владою у травні 2022 року. Фігурант особисто брав участь у видачі паспортів рф та організації так званого «референдуму». За що отримав нагороду від ворога. Тепер він обвинувачується у державній зраді (ч. 2 ст. 111 КК України).
У державній зраді обвинувачуються і двоє колишніх співробітників районного правоохоронного органу у Генічеську (ч. 2 ст. 111 КК України). Фігуранти у травні 2022 року зрадили присязі та працевлаштувались у незаконно створене окупантами «мвс Херсонської області».
Скеровано до суду обвинувачення за статтею колабораціонізм щодо експравоохоронниці з Волині, яка стала суддею в окупованому Криму (ч. 7 ст. 111-1 КК України).
Жінка народилася на Волині, а згодом переїхала у Крим, де працювала слідчою в міліції. Після окупації півострова у 2014 році вона отримала посаду так званого «мирового судді» в Ялті.
Працівники ДБР завершили досудове розслідування стосовно колишнього інспектора Держагентства меліорації та рибного господарства Харківщини.
Після окупації селища Борова він працював на окупантів та слідкував за тим, аби місцеві мешканці не займалися виловом риби. Він обвинувачується у державній зраді (ч. 2 ст. 111 КК України).
У держзраді та колабораціонізмі (ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України) обвинувачується колишня працівниця правоохоронного органу з Куп’янського району Харківщини, яка агітувала місцевих мешканців отримувати російські паспорти. Вона також забезпечувала видачу цих паспортів.
Про підозру за статтями держзради та колабораційної діяльності (ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України) повідомлено одній колишній працівниці правоохоронного органу, яка під час окупації Куп’янська працевлаштувалася в окупаційну поліцію.
Підозрювана, володіючи інформацією про мешканців Куп’янська, які мають зброю, розповіла про них окупантам. Надалі разом із представниками збройних формувань рф вона вилучала зброю, а також розповідала про можливі наслідки для тих, хто чинитиме опір загарбникам.
За матеріалами ДБР судитимуть чотирьох жителів Херсонщини, які працювали в захоплених виправних колоніях в Херсоні.
Троє з них – колишні співробітники «Дар’ївської виправної колонії», ще один – експрацівник «Голопристанської виправної колонії». Вони обвинувачуються у колабораційній діяльності та державній зраді.
Завершено досудове розслідування щодо 10 жителів Херсонщини, які добровільно обійняли посади у незаконно створеній окупантами податковій службі Херсонської області. Після захоплення Херсону вони отримали керівні посади в окупаційній податковій структурі.
Перебіжчики допомагали окупаційній владі організовувати роботу незаконно створеного органу, налагоджувати збір податків в бюджет країни-агресора, встановлювати контроль над українським бізнесом.
Вони обвинувачуються у колабораційній діяльності та зайнятті посад у незаконно створеному правоохоронному органі (ч. 7 ст. 111-1 КК України).
Також ДБР повідомило про підозру у колабораційній діяльності (ч. 7 ст. 111-1 КК України) мешканці Херсону, яка влаштувалася до незаконно створеної окупантами «податковій службі Херсонської області» на посаду «заступника начальника управління господарського забезпечення».
Обвинувачується у публічних закликах до повалення конституційного ладу та державній зраді (ч. 3 ст. 109, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України) екссуддя апеляційного суду Луганської області, який обійняв посаду «судді верховного суду лнр».
З 2014 року суддя апеляційного суду підтримав тимчасову окупацію Луганщини та увійшов до складу «робочої групи по законотворчій діяльності» так званої «народної ради лнр». він безпосередньо розробляв проєкти кодексів та інших юридично нікчемних законотворчих актів за російським законодавством.
За статтею державної зради судитимуть трьох інспекторів ДУ «Старобільський слідчий ізолятор», які працевлаштувалися до окупантів (ч. 2 ст. 111 КК України). Троє перебіжчиків за рублі виконують злочинні накази окупаційної влади контролюючи дотримання нового режиму у СІЗО.
Працівники ДБР завершили досудове розслідування щодо двох працівниць ДУ «Маріупольській слідчий ізолятор». Вони працюють за російським законодавством у так званому «маріупольському слідчому ізоляторі днр». Їх обвинувачують у державній зраді (ч. 2 ст. 111 КК України).
Обвинувачується у колабораційній діяльності колишній правоохоронець з Херсону (ч. 7 ст. 111-1 КК України), який після захоплення міста пішов працювати на загарбників у так званому правоохоронному органі, який начебто відповідав за безпеку дорожнього руху. Він навіть отримав там керівну посаду. Проте після звільнення міста йому довелося втікати разом з росіянами.
За схожу роль підозрюють у колабораційній діяльності іншого перебіжчика з Маріуполя, який теж пішов працювати в так звану «автоінспецію».
Нагадаємо, що санкції статей державної зради та колабораціонізму можуть передбачати покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 10 років до довічного ув’язнення з конфіскацією майна.
Процесуальне керівництво здійснюють Генеральна інспекція Офісу Генерального прокурора, Одеська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Південного регіону, Волинська, Донецька, Запорізька, Київська, Луганська, Полтавська, Черкаська, Харківська, Херсонська області прокуратури.