Легалізація заробітної плати та зайнятості населення
Конституція України гарантує кожному громадянину право заробляти на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання. Виплати заробітної плати в «конверті» та нелегальна робота стали, нажаль, нормою життя наших громадян та роботодавців.
Виплата заробітної плати без сплати встановлених податків і зборів є також грубим порушенням Законів України, яке підпадає під адміністративну та кримінальну відповідальності.
Погоджуючись на роботу без оформлення трудових відносин, одержуючи заробітну плату «у конвертах» працівникам необхідно чітко усвідомлювати, що вони позбавляють себе:
– гарантованого розміру заробітної плати;
– права на відпустку, у тому числі додаткову й без збереження зарплати;
– права на оплату лікарняного;
– права на достроковий вихід на пенсію, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці;
– права на скорочений робочий день, тиждень, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці;
– права на допомогу по безробіттю;
– права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
– права на зарахування виробничого стажу.
Укладення трудового договору дає можливість найманому працівнику бути захищеним чинним трудовим законодавством у разі порушення його прав, а саме:
– в разі затримки в розрахунку по заробітній платі;
– відмові оплати праці за виконану роботу;
– недодержання зобов’язань роботодавця.
Крім того, до місцевих бюджетів не надходять необхідні кошти, що безпосередньо відображаєтьсяна рівні життя і на розв’язанні безлічі соціальних проблем. Скорочується і фінансування соціальних статей з держбюджету.
Легалізація зарплати та збільшення робочих місць вирішує проблему зайнятості населення та надає додаткові кошти для вирішення соціальних та побутових проблем.