Чи ти сповідаєшся з гріхів занедбання та чужих гріхів?

Чи може одна людина створити тоталітарну систему? – запитує о. Матвій Стибурський на початку своєї катехизи про гріхи занедбання та чужі гріхи.

Чи ти сповідаєшся з гріхів занедбання та чужих гріхів?

Звичайно, що одній людині це не під силу. У цьому беруть участь багато осіб, хоча не всі мають однакову відповідальність. Одні використовують усі свої знання і обдарування для цього, а інші просто виконують чужі команди. Деякі допомагають фінансово. Однак більшість людей намагаються не втручатися, щоб зберегти посаду, родину, мати усе потрібне для життя. Чи це правильна поведінка? 
Свята Церква навчає, що крім гріхів, згаданих в Декалозі, існують ще гріхи занедбання та чужі гріхи. У Посланні Якова ми читаємо: “Хто, отже, знає добро чинити, а не чинить, – гріх тому! (4,17). У цьому полягає суть гріха занедбання. Людина не робить зла, але і не помножує добра, не вдосконалюється. Священник і левіт з притчі про доброго самарянина не побили і не ограбували чужинця, вони просто йому не допомогли. Слова Ісуса про Останній суд з Євангелія від Матея (25, 31-46) свідчать про те, що Господь буде  судити нас за гріхи занедбання: не нагодували голодного, не напоїли спраглого, не відвідали хворого… 
Коли ми мовчимо на гріх, який роблять інші, коли наказуємо комусь чинити зло, спонукаємо, радимо чи дозволяємо на гріх, а також коли ми самі допомагаємо чинити злі вчинки, хвалимо, боронимо і не караємо за погані вчинки, приміром, наших дітей чи учнів, ми самі приймаємо участь у цих гріхах. Такі гріхи називаємо чужими, оскільки ми не робимо їх особисто, а опосередковано. 
Одним словом, коли ми закриваємо очі на гріхи інших і коли ми не робимо те добро, яке можемо зробити, ми грішимо. Своєю пасивністю ми докладаємо цеглини в будівлю великої стіни – структури гріха, корупції, тоталітарної системи, рабами якої ми поступово стаємо.

Джерело