Фейк: у Лаврі замість ікон розмістили графіті Бенксі

«Шматок стіни» з графіті Бенксі «Жінка в протигазі» розміщено в арочному отворі зовні першого ярусу Великої дзвіниці. Раніше там були просто зачинені двері. Велика дзвіниця Києво-Печерської лаври відкрилася для відвідувачів рік тому, у листопаді 2023 року – вперше за 30 років. Наприкінці ХІХ і на початку ХХ століття у дзвіниці розміщувалися лаврський архів та монастирська бібліотека.

Прокремлівські Telegram-канали знайшли чергове «святотатство» — у Лаврі «замість ікон розмістили шматок стіни». А Telegram-канал «Перший Козацький» написав, що експоновані графіті британського автора Бенксі зовсім не схожі на «культурний простір серед святині» й радше нагадують руїни, та вкотре звинуватив українську владу в «знищенні Православ’я».

Скриншот – Telegram Скриншот – Telegram

StopFake неодноразово спростовував російські пропагандистські фейки, пов’язані із Києво-Печерською лаврою. Основною метою агітпропу є дискредитація української держави як власника «Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника» та ПЦУ, яка зараз використовує приміщення Лаври на правах оренди.

Журналіст StopFake поїхав до Лаври, щоб подивитися, де саме на території заповідника експонуються графіті Бенксі та переконатися, що не йдеться про «святотатство».

Демонтований фрагмент стіни з роботою британського стрітарт-художника Бенксі розміщується в арочному отворі із зовнішнього боку першого ярусу Великої дзвіниці. 

Фотография – StopFake

На старих фотографіях Великої дзвіниці видно, що раніше на цьому місці були просто зачинені двері.

Фотография – інтернет

Робота британського творця експонується разом із давньоруським графіті XI століття, на якому зображено шарж на будівельників Успенського собору лаврського ансамблю. Ідея в тому, аби показати, що Лавра – це простір, де зберігаються не лише давні реліквії, а й сучасний художній протест проти воєнних злочинів.

На роботі Бенксі зображено жінку в халаті і з бігуді на голові, яка стоїть перед спаленим вікном з вогнегасником і в протигазі. З’явився малюнок на зруйнованому російськими ракетами будинку в Гостомелі і, як зазначають на сайті заповідника, цей малюнок «став одним із символів опору та відродження».

У листопаді 2022 року Бенксі залишив сім графіті на стінах будинків, пошкоджених у перші дні повномасштабної війни у ​​Горенці, Ірпені, Бородянці та Гостомелі, а також на блокпості в центрі Києва. У своєму Instagram-акаунті автор написав, що створив ці роботи на знак «солідарності з народом України». 

Як зазначають куратори виставки, «Бенксі в Лаврі — це історія про збереження, спротив і спільну перемогу проти агресора, який намагається знищити все справжнє та цінне».

Ще наприкінці 2022 року в Україні постало питання, як зберегти ці твори вуличного мистецтва, зважаючи, що у грудні того ж року група осіб вирізала зі стіни шматок зі згаданим зображенням жінки з протигазом. Організатор крадіжки визнав провину та пішов на угоду зі слідством. Згідно з вироком судді, він отримав три роки умовно.

Велику дзвіницю Києво-Печерської лаври було повністю відкрито для відвідувачів рік тому, у листопаді 2023 року — вперше за 30 років. Понад 10 років проводилась реставрація цієї пам’ятки архітектури. Зазначимо, що наприкінці ХІХ — на початку ХХ століття на першому ярусі дзвіниці містилося лаврське архівосховище, а на другому ярусі була бібліотека монастиря.

Раніше StopFake спростував низку фейків, пов’язаних із Києво-Печерською лаврою, наприклад: «Фейк: На першому Різдвяному богослужінні ПЦУ в Лаврі були лише «бойовики та преса», «Фейк: На храмі Києво-Печерської лаври «почорніли хрести в день богослужінь ПЦУ», «Маніпуляція: «Атеїстична» українська влада «закриє доступ до мощів святих» у Києво-Печерській Лаврі» та «Фейк: Києво-Печерську лавру «віддадуть азовським військовим».

Джерело