Фейк: Українські військові розстріляли та спалили манекен Дональда Трампа

  • Автор допису:

Це чергове постановне відео, опубліковане анонімним користувачем у Discord. Його розганяла мережею та сама російська фабрика тролів, що використовувалася для поширення дезінформації під час президентських виборів у США.

Російські ЗМІ та користувачі соцмереж розповсюджують відео, на якому нібито українські військовослужбовці розстрілюють манекен Трампа і потім його підпалюють. Відео також широко розійшлося соцмережею X (колишній Twitter) в англомовному сегменті.

Скриншот – vk.com

Росія неодноразово намагалася поширювати фейки, маючи на меті зіпсувати імідж України та її відносини із союзниками. Вибори в США супроводжувалися великою дезінформаційною кампанією проти України та української влади, і поява такого відеоролика після оголошення результатів президентських виборів у США — ще одна ланка у цьому процесі.

На відео немає загальних планів, щоб не можна було встановити місцевість, де його знімали. Також немає жодних звуків і фраз із розмов, за якими можна було б перевірити, чи справді це українські військовослужбовці. Тобто від самого початку все було зроблено для того, щоб максимально ускладнити процес верифікації цього відео.

Відмінною рисою цього фейку є те, що він почав поширюватися саме серед англомовних користувачів — практично відразу ж після появи результатів президентських виборів у США. Експерти в Media Forensics Hub при американському університеті Клемсон встановили, що поширення цього відео відбувалося із залученням російської фабрики тролів — тієї самої, яка використовувалася для поширення дезінформації під час виборів у США.

Також було встановлено, що вперше це відео з’явилося на платформі Discord 29 жовтня, де його опублікував анонімний користувач, обліковий запис якого було створено за тиждень до публікації відео. За цим самим шаблоном відбувалося й поширення інших фейків. 

Скриншот – x.com

В українському Центрі протидії дезінформації також звернули увагу на поширення цього фейку та зазначили, що «це спланована інформаційна операція, мета якої — настроїти прихильників новообраного Президента США проти України, а також змусити сумніватися у вдячності українців».

Раніше StopFake спростовував й інші схожі постановні відео, наприклад фейкове відео з передової, яке показує, що «київський режим» нібито «почав кидати жінок на забій».

Джерело