Як у телеграмі залякують масованими ударами ворога, аби поширити паніку серед українців
20 листопада телеграм-канали розганяли паніку, залякуючи тим, що ворог начебто готує масований ракетний обстріл після 14.30. Мовляв, битимуть з флотилії, авіації, балістичних установок, ударними безпілотниками у великій кількості.
Аби додати ще більшої гостроти і страху у своїх повідомленнях Телеграм-канали навіть називали місця куди начебто має «прилетіти» – енергетична та газорозподільча інфраструктура і стратегічно важливі об’єкти.
Насправді такі лякливі повідомлення – це ІПСО (інформаційно-психологічна операція) ворога та фейки.
Його спростувало Головне управління розвідки Міноборони України.
«Месенджерами та соціальними мережами нібито від імені ГУР розповсюджується повідомлення про загрозу «особливо масованого» ракетно-бомбового удару по українським містам сьогодні. Дане повідомлення – фейк, воно містить типове для російських інформаційно-психологічних операцій граматичні помилки. Закликаємо довіряти інформації лише з офіційних ресурсів та від речників ГУР МО», – зазначили у відомстві.
Та на цьому усе не закінчилося. Розповідаємо про те, як 20 листопада Телеграм-канали «розганяли» страх і паніку, аби тримати українців у напрузі і збільшити кількість своїх підписників.
Справа в тім, що елементами ІПСО у цьому випадку були і реальні події. Як от тимчасове припинення роботи посольств або загроза реального обстрілу Україну.
У Києві 20 листопада тимчасово закрили посольство США з огляду на можливу масовану повітряну атаку.
На вебсайті американської дипмісії зазначили, що з міркувань обережності посольство буде закрите, а співробітникам посольства наказано сховатися на місці. А все через те, що США стало відомо про можливу значну повітряну атаку.
Через «підвищений ризик авіаударів по всій Україні» 20 листопада тимчасово зачинились і посольства Іспанії, Італії та Греції в Україні.
Новини про припинення роботи посольств «підірвали» стрічки Телеграм-каналів і дали нові приводи для маніпуляцій та залякувань.
Наприклад, деякі з них писали, що військові з США передбачають, що ракети, використані для ворожого обстрілу, будуть напів’ядерними ракети, якими ворог здійснить обстріл будуть напівядерні. А Телеграм-канал «Кардинал» опублікував перелік областей, по яких начебто саме будуть ними бити.
Аби подивитися, чи є ваша область у цьому «списку» потрібно підписатися на новий Телеграм-канал. А для того, аби ця інформація стала «вірусною» просять переслати це повідомлення близьким. Таке собі «сарафанне радіо». Адже люди більш схильні довіряти, коли бачать, що їхні близькі і знайомі масово поширюють однакову інформацію.
Звісно, після підписки жодного списку областей ви не знайдете. Граючи на ваших почуттях страху, маніпулятори розкручують не зовсім доброчесні канали і намагаються збільшити свою аудиторію.
Таким чином Телеграм-канали поширювали ІПСО, спрямовану на поширення панічних настроїв серед українців.
Для ще сильнішого залякування упродовж дня в чатах поширювали і повідомлення про те, що росія начебто збільшила кількість бомбардувальників поблизу кордонів з Україною. І навіть писали про їхню загальну кількість на авіабазах.
Крім того, аби підтримувати напругу, окрім постів та повідомлень у чатах, адміністратори Телеграм-каналів проводили опитування серед своїх читачів. Ставили лише одне запитання: «Думаєте буде масований обстріл?»
Керівник Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки й оборони Андрій Коваленко каже, що росіяни готувалися до обстрілів в холодну пору року – це їхня тактика. Накопичували ракети, готували авіацію, флот. Ставка на крилаті ракети і балістику, а також дрони для виснаження ППО. Ці плани не є несподіваними, вони відомі і про них попереджали. Росіяни мають в своєму арсеналі різні типи ракет. І це також відомо.
Тож він радить українцям планувати свій час і підготувати для себе безпечні місця на випадок тривоги, прорахувати маршрут і час, за який до цих безпечних місць можна дістатися. Важливо і стежити за офіційними повідомленнями, зокрема, Повітряних Сил.