Фейк про російськомовних студентів у Вінниці: роспропаганда поширила вигадку про списки на екранах

  • Автор допису:

Російська пропаганда поширює інформацію про те, що в одному з вінницьких університетів публічно транслюють список тих студентів, хто спілкується російською мовою на перервах.  На «підтвердження» своїх слів пропагандисти опублікували екран на будівлі, де написано декілька прізвищ та імен.

Однак це фото – річної давності, його росіяни відкопали в Інтернеті і видали за «свіже». А перелік прізвищ та імен на ньому не має ніякого стосунку до російської мови. Детальніше – у матеріалі.

Фейк про російськомовних студентів у Вінниці: роспропаганда поширила вигадку про списки на екранах

«В Винницком университете на экранах транслируют имена студентов, которые на перерывах общаются на русском. Нацизма на Украине всё так же нет?», – іронізує агітпроп мовою оригіналу.

Фейк про російськомовних студентів у Вінниці: роспропаганда поширила вигадку про списки на екранах

Пропагандисти не вказують, у якому з університетів знаходиться екран, де транслюють прізвища нібито тих, хто спілкуються російською. За зовнішніми ознаки (мозаїкою на стіні) ми з’ясували, що мова йде про Вінницький національний аграрний університет.  При вході у закладі справді з обох сторін є два монітори. 

Проте, говорячи про фото, яке поширили пропагандисти, то вони були зроблені у листопаді 2023 року. Їх у своєму телеграм-каналі минулоріч публікувала народна депутатка Юлія Гришина. А перелік імен, який зафіксовані на екрані, це – списки студентів, які не відвідували заняття. У своєму дописі депутатка обурювалася такому «екрану сорому», яким керівництво університету присоромило студентів.

ВИСНОВКИ

У вінницькому університеті не публікують списки тих, хто спілкуються російською мовою. Перелік імен із екрану – це списки студентів, які не відвідували пари.

Російська пропаганда подібними дописами намагається показати, що в Україні нібито утискають російськомовне населення. До схожих методів агітпроп вдається систематично і не один рік поширюю ці наративи. Так, ми нещодавно спростовували фейк про те, що в Івано-Франківську забиратимуть до ТЦК батьків, чиї діти говорять російською.

Згідно із минулорічним дослідженням КМІС, абсолютна більшість опитаних (84%) вважають, що в Україні немає проблем із використанням російської мови і російськомовні громадяни не зазнають утисків і переслідувань. І тільки 8% українців вважають, що проблема залишається.

***

Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні».