Фейк про мобільні морги: як підроблене росіянами фото ввело в оману соцмережі

  • Автор допису:

Російські пропагандисти масово поширюють інформацію про те, що в Сумській області нібито були помічені мобільні морги, які Україні передала компанія Coca-Cola. Мовляв, звичайних моргів вже не вистачає. Як «доказ» опубліковані фото буцімто тих самих холодильників для мобільних моргів.

Однак насправді ніяких мобільних моргів Coca-Cola не передавала Україні. Пропагандисти змінили оригінальне фото за допомогою фоторедакторів. Що насправді зображене на фото і деталі цього вкиду – у матеріалі.

Фейк про мобільні морги: як підроблене росіянами фото ввело в оману соцмережі

На фотографіях, які поширюють росіяни, видно металеві контейнери із написом на дверях «Mobile morgue». Щодо застосування цих конструкцій, то версії пропаганди різняться: одні пишуть, що мобільні морги призначені для загиблих військових, оскільки у звичайних моргах місць вже не вистачає, інші ж зазначають, що морги призначені для зберігання органів для трансплантації.

Фейк про мобільні морги: як підроблене росіянами фото ввело в оману соцмережі

«В Сумскую область завезли большое количество мобильных моргов. Местные медики говорят, что в этих рефрижераторах будут хранится изъятые органы для трансплантологии», – пише пропаганда мовою оригіналу.

Фейк про мобільні морги: як підроблене росіянами фото ввело в оману соцмережі

«Необычная гуманитарная помощь с Запада.  Мобильные морги ВСУ, переданные компанией «Coca-Cola», замеченные в Сумской области», – зазначили мовою оригіналу в іншій версії.

Проте насправді на фото зображені не мобільні морги, а мобільні котельні. Фотографію, яку використали пропагандисти, опублікували на Фейсбук-сторінці компанії Coca-Cola. 

На оригінальній світлині на дверях контейнерів надпис зроблено українською мовою – «Мобільна котельня». Росіяни ж відредагували фото, замінивши напис на дверях котельні на «Mobile morgue».

Фейк про мобільні морги: як підроблене росіянами фото ввело в оману соцмережі

Відзначимо, що система компаній «Кока-Кола» спільно з Українським Червоним Хрестом минулого року розпочали проєкт щодо забезпечення українських місцевих громад мобільними котельнями. На реалізацію проєкту у 2023 та 2024 роках виділили понад 8,5 мільйонів доларів. 

«Минулого року компанія надала 45 мобільних котелень, які допомогли тисячам людей пережити важку зиму. Цього року Coca-Cola HBC Ukraine надає ще 60 котелень, щоб забезпечити теплом школи, дитячі садочки, медичні заклади та житлові будинки», – прокоментував Андрій Бублик, директор з корпоративних зв’язків і сталого розвитку Coca-Cola HBC Ukraine.

Особлива перевага котелень – їхня мобільність, що дозволяє швидко переміщати та встановлювати їх там, де необхідно.

ВИСНОВКИ

Компанія Coca-Cola не доставляла в Україну мобільні морги. На фотографії, яку поширили пропагандисти, зображені мобільні котельні, які наша держава отримала в рамках спільного проєкту системи компаній «Кока-Кола» та Українського Червоного Хреста.

Мета подібних вкидів – деморалізувати населення України наративом про великі втрати серед військових на фронті, а також дискредитувати медичну систему вигадками про «чорну трансплантологію».  Окрім того, подібні фейки поширюють задля дискредитації міжнародних компаній і західних партнерів України.

***

Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні».