Фейк: Компанія Володимира Зеленського придбала готель в Куршавелі за 88 мільйонів євро
Франкомовний сайт, який першим опублікував цю «новину», був створений пропагандистами всього за кілька днів до поширення фейка.
Проросійськими джерелами шириться новина про те, що компанія Володимира Зеленського Film Heritage Inc. буцімто придбала готель Palace des Neiges в Куршавелі за 88 мільйонів євро. Тепер готель на ексклюзивному лижному курорті нібито готують до ремонту і відкриття на зимовий сезон 2026-2027. Як «доказ» пропагандисти зазначають, що інформація про нового власника вже буцімто опублікована на сайті готелю.
Однак ця новина — ретельно спланована дезінформаційна кампанія російської пропаганди. По-перше, Les Echos de la France — це не справжнє французьке видання, а «одноразовий» сайт, створений зловмисниками спеціально для поширення цього наративу. Завдяки інструменту whois.com, що дає змогу отримувати інформацію про домени та IP-адреси, ми встановили, що цей домен було зареєстровано наприкінці листопада 2024 року на литовському сервері Hostinger. Цей сервер раніше вже фігурував у дослідженнях міжнародних фактчекерів: російська пропаганда не вперше створює на ньому фейкові сайти з метою поширення дезінформації. Більш того, у ролику вказаний і неправильний сайт готелю: hotelpalacedesneiges.com замість справжнього palacedesneiges.com. На фейковому сайті, який так само був створений всього кілька днів тому (22 листопада), дійсно вказано, що власником готелю є Film Heritage Inc. — на справжньому ж ресурсі такої примітки немає. Про «купівлю» компанією, яка пов’язана з Володимиром Зеленським, дорогого готелю не повідомляли ні жодні авторитетні західні медіа, ні Monte-Carlo SBM — бізнес-група, яка насправді володіє цією нерухомістю.
Інформація про домен lesechosdelafrance.fr з whois.com Інформація про домен hotelpalacedesneiges.com з whois.com
Російські пропагандисти далеко не вперше поширюють несправжню інформацію про коштовні покупки Володимира Зеленського та його оточення через фейкові іноземні медіа. Ці фейки вони активно поширюють не тільки не російську, але й на іноземну аудиторію.
Раніше ми спростовували такі наративи у матеріалах Фейк: Володимир Зеленський придбав італійську віллу Стінга за 75 мільйонів євро та Фейк: Олена Зеленська придбала автомобіль Bugatti Tourbillon за 4,5 мільйони євро. Детальніше про механізми поширення таких наративів читайте у дослідженні, зробленому StopFake у співпраці з нашими іспанськими партнерами Maltida.es, а також фактчекарами з Литви, Грузії та країн Латинської Америки Зеленський і його дружина витрачають західні гроші на предмети розкоші або марнують військові ресурси: дезінформаційні кампанії, що циркулюють від Грузії до Аргентини.