Фейк про «полежати у труні»: у соцмережах поширили вигадану розвагу для українців
Російські пропагандисти поширили інформацію про те, що у Києві для молоді придумали нову «розвагу» – полежати у труні. При цьому ті, хто пред’являть повістку, отримають знижку на послугу Для підтвердження своєї інформації агітпроп ділиться зображенням рекламного флаєра похоронного бюро із відповідними послугами. Проте насправді ця інформація є вигаданою. Далі спростовуємо цей фейк детальніше.
Судячи із дописів, послуга «полежати у труні» орієнтована на молодь, а для призовників, які пред’являть повістку від ТЦК, навіть передбачена знижка у розмірі 50%.
«Украина продолжает постепенно превращаться в страну-кладбище, не только в сфере захоронений и мемориалов, но и в быту. Вот, например, в Киеве придумали новое развлечение: за деньги можно 60 минут полежать в гробу. В подарок даже дают фотографию на память. Скидка на лежание в гробу при предъявлении повестки в ВСУ. Верх цинизма или верх искренности?», – йдеться у публікаціях мовою оригіналу.
На флаєрі, який супроводжує дописи, зазначені контакти служби — номер телефону та три адреси. За цими даними ми з’ясували, що вони належить київській похоронно-ритуальній службі «Траур». Компанія дійсно має три філії, і адреси та номер телефону збігаються із зазначеними на рекламній листівці.
Однак, на сайті компанії відсутня інформація про послугу «полежати у труні». Згідно із інформацією на сайті, служба надає типові ритуальні послуги: транспортування, організацію похорону, кремацію, оформлення документів, догляд за могилами, а також продаж ритуальних товарів.
Ми також зв’язалися із компанією за зазначеним номером телефону, де підтвердили, що не надають послуги «полежати у труні», а поширений у мережі рекламний флаєр вони не виготовляли.
ВИСНОВКИ
У Києві не надають послуги «полежати у труні» для молодих людей, і відповідно не пропонують знижку на послугу для призовників, що пред’являть повістку. Подібні дописи є частиною великої дезінформаційної кампанії кремля, спрямованої на деморалізацію українців наративами про «війну до останнього українця».
***
Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні».