Відкриття Святих Дверей в Катедральному соборі УГКЦ, який проголошено відпустовим храмом в Харкові

  • Автор допису:

УКРАЇНСЬКА ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА

БОЖОЮ МИЛІСТЮ ПРЕОСВЯЩЕННИЙ ЄПИСКОП КИР ВАСИЛІЙ ТУЧАПЕЦЬ, ЧСВВ ЕКЗАРХ ХАРКІВСЬКИЙ

Харків, 19 грудня 2024 р. Б.

Вих.: ХЕ-24/140

ДЕКРЕТ

На славу Святої, Єдиносущної, Животворної і Нероздільної Тройці, Отця, і Сина, і Святого Духа, Амінь.

Святіший Отець Франциск проголосив Звичайний Ювілейний 2025 Рік і запросив до участі в ньому вірних Східних Католицьких Церков. Тому ми, владою нам даною, зваживши на норму кан.191 §1-2 Кодексу канонів Східних Церков, беручи до уваги буллу Папи Римського Франциска Spes non confundit — « Надія не засоромить», арт. 6; 23 (9.05.2024) та Норми Апостольської Пенітенціарії стосовно відпусту у Звичайний Ювілейний 2025 Рік Божий (13.05.2024),

ПРОГОЛОШУЄМО З НАГОДИ ЮВІЛЕЙНОГО 2025 РОКУ БОЖОГО

Катедральний храм св. Миколая в місті Харкові та Покрову Пресвятої Богородиці монастиря Отців Василіян у сел. Покотилівка з 29 грудня 2024 до 28 грудня 2025 року

ВІДПУСТОВИМИ ХРАМАМИ,

у яких можна отримати повні ювілейні відпусти. Усі паломники, які в цих храмах дотримаються всіх умов щодо відпусту (приступлять до Святого Таїнства Покаяння, візьмуть участь у Святій Літургії, прийнявши Пресвяту Євхаристію, помоляться в наміренні Святішого Отця), з 29 грудня 2024 до 28 грудня 2025 року отримають повний Ювілейний відпуст. Закликаємо всіх вірних Харківського Екзархату взяти активну участь у відзначенні Ювілейного 2025 Року Божого відповідно до плану заходів та ініціатив, оприлюднених Ювілейним Комітетом нашої Церкви, проживаючи його як час відновлення в живій вірі, зростання в жертовній любові і зміцненні непорушної надії на щедрі Божі благодаті для нашого боголюбивого українського народу, процвітання Української Греко-Католицької Церкви та Харківського Екзархату.

Віддаючи цей Ювілейний Рік під Материнський Покров Пресвятої Богородиці — нашої непорушної Оранти, уповаючи на молитовне заступництво святих і праведних української землі, прикликаємо на усіх благодать Господа нашого Ісуса Христа і любов Бога і Отця, і причастя Святого Духа!

Даний декрет набуває чинності 29 грудня 2024 р. Б.

Благословення Господнє на Вас!

+ Василій, Екзарх Харківський УГКЦ

свящ. Сергій Тимчук, нотар

Дано у Харкові, 19 грудня 2024 р. Б. в день св. мученика Боніфатія.

Походження традиції відзначення ювілейного року

Про звичай святкувати ювілейні роки довідуємося зі Старого Завіту. Що 50 років звук рогу скликав відзначати святий рік: «І вважатимете за святий п’ятдесятий рік, і проголосите волю всім мешканцям краю… П’ятдесятий рік буде для вас ювілейним роком» (Лев. 25, 10–11). Цей рік оповіщали протяжні трубні звуки баранячого рогу, який єврейською звучить як «йовель», що й дало назву цьому року.

Традицію святкувань ювілейних років у Римо-Католицькій Церкві започаткував Папа Римський Боніфацій VIII у 1300 році. Започаткувати ювілей, можливо, спонукало те, що кількома роками раніше, у 1291 році, завершилася велика мрія хрестових походів зробити Святу Землю християнською.

Подією, яка передувала Ювілею 1300 року, може бути «Столітня індульгенція», про яку, на жаль, не залишилося ніяких документів з ХІІ чи ХІІІ століття. Але, знаючи про легендарний «Повний відпуст», який можна отримати на початку нового століття, 24 грудня 1299 року маси паломників рушили до Рима, до стародавньої базиліки Святого Петра. У спогадах кардинала Якопо Каетані Стефанескі (1260–1341) про святкування Ювілею 1300 року (Iacopi Caetani Stefaneschi, De centesimo sive Jubileo anno liber) йдеться про 107-річного дідуся, який розповів Папі Римському Боніфацію, що 1 січня 1200 року, у віці всього 7 років, разом зі своїм батьком він відвідав папу Іннокентія III (1198–1216), щоб отримати «Столітню індульгенцію».

Булла папи Боніфатія VIII Antiquorum Habet Fida Relatio (22.02.1300) постановила, що римляни, які у ювілейний рік відвідують римські базиліки Святого Петра і Святого Павла 30 разів протягом року, отримають повний відпуст, а паломникам, які прибувають із-поза меж Рима знадобиться лише 15 візитів. Спочатку вірні під час ювілею повинні були відвідувати тільки ці дві базиліки, що засвідчує великий авторитет двох апостолів Петра і Павла. У цій буллі читаємо, що тим, які «прийдуть благоговійно до цих базилік, справді розкаяні та висповідані, і тим, хто справді покається в цьому нинішньому сотому році і в будь-якому сотому році в майбутньому, не тільки повне і дуже широке, але справді дуже повне прощення гріхів їхніх буде».

Святіший Отець Боніфатій VIII був Папою Римським на зламі століть, у 1294–1303 роках. Він наказав, що майбутні ювілеї відзначатимуться що 100 років. Папою, який проголосив ювілей 1350 року, щоби зрівняти інтервал з інтервалом біблійного ювілею, був Климент VI (1342–1352). Пізніше Папа Римський Урбан VI (1378–1389) скоротив цей інтервал до 33 років — тривалість земного життя Ісуса, а папа Павло II (1464–1471) — до 25 років.

#УГКЦ #Харків #відпуст #ювілейний_рік #Церква #Катедральний_собор #святі_двері #2025

Джерело