Боти Кремля атакують президента Азербайджану: дайджест пропаганди за 6-7 січня
НАСПРАВДІ, азербайджанське видання Minval у матеріалі з красномовним заголовком «Кремль спустив своїх ланцюгових псів-ботів — на Баку» пише, що в соцмережах «ВКонтакте» і X вони почали активно коментувати новини, пов’язані з цими заявами Алієва.
Боти звинувачують його в «поспішних висновках», вимагають «дочекатися завершення розслідування», супроводжуючи свої коментарі різкою критикою та особистими образами на кшталт «Алієв явно охренів».
У коментарях ботів також стверджується, що «український БПЛА міг влучити в літак», «Київ хоче виставити Росію винуватою», і навіть те, що «Україна підірвала дрон поруч із літаком, щоб підставити Росію».
Про те, що йдеться про цілеспрямовану атаку саме на Алієва, свідчить і наступний факт. У соцмережі «ВКонтакте», як свідчить аналіз «Ботнадзору», практично не було коментарів під постами про катастрофу літака, якщо в них не згадувався саме президент Азербайджану.
Правило Шольца: не звертати увагу на тролів
Соцмережі Ілона Маска X загрожують штрафи до 6% від світового обороту платформи, а також блокування в ЄС. Єврокомісія вивчає можливість застосування таких санкцій після анонсу прямого етера Маска (запланований на 9 січня) на Х з лідером ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини» Аліс Вайдель.
Зазначається, що ЄС може застосувати норми закону про цифрові послуги або тимчасово заблокувати платформу за дії, що можуть вплинути на чесність майбутніх виборів у Німеччині.
Маск добалакався вже й до прямої реакції на свої слова з боку європейських лідерів.
Так, прем’єр-міністр Кір Стармер, після того, як Маск назвав його «співучасником зґвалтування Великої Британії, який повинен відповісти за свої дії», заявив: «Тих, хто поширює брехню і дезінформацію про сексуальну експлуатацію дітей якомога більше і ширше, НАСПРАВДІ, не цікавлять жертви, їх цікавлять вони самі».
Президент Франції Емануель Макрон також не назвав ім’я Маска, але зрозуміло, кого він мав на увазі: «Хто б міг собі уявити ще 10 років тому, що власник однієї з найбільших у світі соцмереж буде підтримувати новий реакційний альянс і безпосередньо втручатися у вибори?».
Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере висловив занепокоєння щодо впливу Маска перед вересневими виборами. «Мене турбує, що людина з величезним доступом до соціальних мереж і величезними економічними ресурсами так безпосередньо втручається у внутрішні справи інших країн», — сказав він в інтерв’ю телерадіокомпанії NRK.
А канцлер Німеччини Олаф Шольц після того, як Маск назвав його «блазнем», а президента ФРН Франка-Вальтера Штайнмаєра — «антидемократичним тираном», відреагував просто: «Таким людям, як Маск, не слід приділяти багато уваги. Мене набагато більше турбують не образи, а те, що він підтримує таку партію, як «АдН», яка виступає за зближення з Росією і хоче послабити трансатлантичні відносини. Я не думаю про те, щоб завойовувати прихильність Маска. Я залишу це іншим. У соцмережах є багато людей, які хочуть привернути увагу кричущими гаслами. Правило таке — не варто годувати цих тролів».
«Правило Шольца» слушне, проте навряд чи достатнє. Як свідчать події попередніх років, вплив соціальних платформ став настільки великим, що ігнорувати його неможливо. Особливо тоді, коли йдеться про прямі загрози демократії та використання соцмереж для проведення інформаційних операцій. І сьогодні діяльність «тролів» вимагає більш рішучої реакції, ніж заклики до ігнорування.
Джерело: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки