Маніпуляція: Україна посідає останнє місце серед країн Європи за рівнем IQ
Ця новина є маніпулятивною, оскільки вона ґрунтується на даних сайту, що пропонує онлайн-тести IQ, результати яких не є репрезентативними і не можуть бути об’єктивним показником для порівняння рівнів інтелекту серед громадян різних країн. Тест пройдено лише обмеженою групою людей, зацікавлених в онлайн-тестах, з доступом до інтернету та можливістю оплатити результат. Крім того, користувачі мережі звернули увагу на те, що від України тест проходили бот-акаунти, які навмисно занижували результати.
Російські ЗМІ й деякі користувачі мережі поширили інформацію про те, що згідно з рейтингом якогось «Міжнародного реєстру IQ», Україна нібито перебуває на останньому місці серед країн Європи за рівнем коефіцієнта інтелекту (IQ) з результатом 95,5 бала. Водночас серед країн світу Україна нібито посідає 78 місце, росія – 6 місце (103,31 бала), а лідерами є Китай (107,43 бала), Південна Корея (107,54 бала) та Іран. (106,3 бала).
Ця інформація є маніпуляцією, і для її викриття важливо розглянути кілька ключових аспектів.
Неіснуючий «Міжнародний реєстр IQ»
Наукової установи чи організації з назвою «Міжнародний реєстр IQ» не існує. Джерелом інформації є сайт The International IQ Registry (international-iq-test.com) – один із багатьох подібних веб-сайтів, які надають можливість для онлайн-тестування на основі матриць Равена – методу, розробленого в 1936 році психологом Джоном Равеном. Цей тест оцінює здібності до логічного мислення та виявлення закономірностей.
І хоча адміністратори сайту стверджують, що їхній тест є одним із найточніших та найбільш надійних онлайн-тестів на IQ, вони також зауважують, що результати приблизні й не замінюють особистої консультації з психологом. Тому офіційних сертифікатів IQ вони не видають. Більш того, для отримання результатів користувач має сплатити $2,5. Це означає, що дані рейтингу представляють вузьку вибірку людей, зацікавлених у тестах IQ, які мають доступ до інтернету, володіють мовою тесту (зазвичай англійською) і готові оплатити цю послугу.
Проблеми з методологією рейтингу
Рейтинг сайту ґрунтується на даних користувачів, які добровільно пройшли тест. Середній показник кожної країни розраховується як середнє арифметичне результатів. Адміністратори сайту заявляють, що їхні дослідження основані на даних 1 352 763 осіб з усього світу. За їхніми даними, найвищий показник IQ має Китай (107,43 бала), за ним іде Південна Корея (друге місце зі 107,54 бала). Серед лідерів також Іран (4 місце зі 106,3 бала) та росія (6 місце зі 103,31 бала). Однак цей підхід не є науковим і не може відображати справжню картину.
По-перше, дані не є репрезентативними для всього населення країни, оскільки тестують лише людей, що належать до певної групи: це люди з доступом до інтернету, які володіють мовою тесту (зазвичай це англійська), а також зацікавлені в онлайн-тестах IQ і сплатили отримання результату. Освічені люди, які цікавляться власним інтелектуальним рівнем, частіше проходять подібні тести і тим самим завищують середній IQ у вибірці.
По-друге, адміністратори сайту не беруть до уваги той факт, що результати тестів на IQ можуть значно змінюватись у різних культурних контекстах. Наприклад, певні типи завдань можуть бути простішими для людей, які звикли до схожого формату тестування у навчальних закладах. Крім того, тест не бере до уваги такі фактори, як рівень освіти, економічні умови, доступ до ресурсів чи культурні особливості.
По-третє, онлайн-платформи не можуть вважатися повноцінними науковими інструментами. Навіть якщо тест ґрунтується на визнаних методиках, його онлайн-формат не гарантує точності результатів. Відсутність контролю над процесом тестування відкриває можливості використання підказок чи сторонньої допомоги.
Нерепрезентативність вибірки
Кількість учасників суттєво відрізняється залежно від країни. Наприклад, з Китаю у тестуванні взяли участь 206 тисяч осіб, з Ірану – 3850, з Вірменії – 438. При цьому для України вибірка становила 87 тисяч, а для росії – 19 тисяч. Така диспропорція робить порівняння некоректними.
До того ж сайт не вимагає підтвердження країни походження учасника. Журналіст StopFake перевірив це і з’ясував, що користувач може вказати будь-яку країну.
Скриншот – international-iq-test.com
Підозри у маніпуляціях
Користувачі мережі звернули увагу на ту обставину, що від України тест проходили бот-акаунти з підозрілими нікнеймами, такими як POROSENOK та Epolih, які навмисно занижували результати.
Про те, що цей рейтинг може бути частиною російської інформаційної атаки, свідчить і той факт, що цю «новину» поширили анонімні Telegram-канали і проросійські користувачі мережі.
Скриншот – x.com/blacksmithVakul
Інформація про рейтинг IQ не базується на наукових даних. Рейтинги, складені на основі сайту, не відображають реальний рівень інтелекту населення країн. IQ вимірюється за допомогою стандартизованих тестів, які проводять професійні організації, наприклад Mensa, або спеціалізовані центри. Ці результати є конфіденційними і не включаються до відкритих баз даних. Існують наукові дослідження, описані в роботах Річарда Лінна та Тату Ванханена «IQ and the Wealth of Nations» (2002) і «IQ and Global Inequality» (2006), присвячені порівнянню середнього рівня IQ різних країн. Однак вони зазнали серйозної критики за методологічні та етичні недоліки. Критики також звертали увагу на те, що культурні відмінності можуть впливати на результати тестів, які спочатку розроблялися для країн Заходу. Порівняння IQ також не враховують різноманітність видів інтелекту, таких як емоційний чи соціальний. Спрощене тлумачення таких даних може спричинити появу небажаних стереотипів.
Раніше StopFake спростовував схожу дезінформацію про нібито найнижчий рівень IQ серед українських підлітків у Європі. Такі маніпуляції спрямовані на дискредитацію України та створення негативного іміджу країни.