Фейк про «три зняття готівки на місяць»: звідки взявся та як зреагував Нацбанк
В центральних ЗМІ за останній тиждень поширилися новини про те, що Нацбанк своїми рекомендаціями ввів вимогу блокувати рахунок клієнта, якщо він здійснив понад три зняття готівки за місяць.
Знову історія про компетентність та базову перевірку інформації «від колег». Посилалися ЗМІ один на одного і на сайт Нацбанку. Пізніше Нацбанк змушений був це спростувати.
Ми з’ясували, хто першим поширив фейк, як його підхопили провідні ЗМІ та як вони виправили помилку, дізнавшись правду. Попри те, що пік поширення фейку прийшовся на 6-7 січня, а спростування Нацбанк випустив 8, вперше цей фейк вкинули ще 2 січня. Першим фейк поширив (і, найімовірніше, створив) сайт Новини.Live.
Такий собі редактор Андрій Жинкін заявив, що «на сайті Національного банку України пояснили, за що банк може заблокувати рахунок клієнта у 2025 році». Далі автор написав, що, серед інших, підозрілою операцією тепер є «Часте зняття готівки з рахунку (понад три рази на місяць)». Посилання в статті веде на загальну сторінку розділу «Моніторинг» сайту Нацбанку України, де немає згадки про такі обмеження на зняття готівки.
Цей матеріал Новини.Live поширили через свої три канали в телеграмі, але широкого поширення вона не набула.
5 січня текст передруковують Факти з заголовком:
«Зняття грошей — не частіше 3 разів на місяць: за що українцям почнуть блокувати картки», – йдеться в заголовку.
У них цю новину скопіпастив сумновідомий (поширенням фейків та маніпуляцій) регіональний сайт Радіотрек. Зараз вони цю статтю вже видалили.
І саме публікацію Радіотрека, а не Фактів чи, тим паче, офіційну інформацію Нацбанка прочитав хтось у виданні з серйозною назвою Економічні новини. Репост «сенсаційного обмеження від Нацбанку» з регіонального сайту свідчить про рівень фаховості «економічного видання».
Але на «економічну» назву купилися десятки ЗМІ, в тому числі УНІАН та ФОКУС, які бездумно передрукували фейк, вставляючи посилання на сайт Нацбанку. Звісно ж ніхто за тим посиланням не ходив.
У НБУ зреагували на цей фейк аж у виконанні УНІАН від 7 січня і через день випустили спростування. А до цього три дні ЗМІ продовжували копіпастити і залякувати людей.
Нацбанк у спростуванні заявив те ж саме: у жодних рекомендаціях, на які посилався автор фейку, немає обмежень на зняття готівки, після яких блокуватимуть картку. Єдине наближене застереження, на яке мають звертати увагу банки – це зняття понад 400 тис грн одночасно. Всі інші ознаки ризикованості стосуються безготівкових операцій, надходжень непідтверджених сум коштів, зашвидкого погашення кредиту, взятого готівкою тощо.
Спростування швидко поширилося і перебило поширення фейку, хоча деякі сміттярки ще 9 січня лякали блокуванням карток.
Та нас цікавить реакція великих ЗМІ, які поширили фейк. Адже помилитися може кожен, але репутація формується повагою до читача – як видання визнає та виправляє свої помилки.
І тут все класично: наші ЗМІ або видаляють свої фейкові матеріали, або максимум пишуть оновлення. І жодне медіа не перепросило за поширення неправдивої інформації.
Так, до прикладу, УНІАН видалив майже весь свій текст, залишив лише заголовок та згадку про те, що це «пише видання “Економічні новини” нібито з посиланням на рекомендації Національного банку України». А нижче в текст вставили спростування від НБУ і додали маленьку плашку «оновлено». Заголовок лишився тим самим: «Українцям можуть блокувати картки за зняття готівки більше трьох разів на місяць, – ЗМІ».
Фокус вчинив так само – видалив оригінальний текст новини. На його місце вставили цитати на кшталт «мережею ширяться чутки щодо посилення контролю за клієнтськими операціями по картках», «Вчора низка видань опублікували матеріал». І далі по тексту дали відповідь на їхнє зверненя до Нацбанку. Вийшло, що це нібито Фокус розібрався в ситуації. І під «низкою видань» чомусь згадали лише Факти, а про те, що самі поширювали точно такий текст – вказати забули.
Раніше заголовок був таким: «Нові обмеження: українцям можуть заблокувати карту за зняття готівки» https://focus.ua/uk/economics/687276-bankivski-obmezhennya-za-shcho-mozhut-zablokuvati-kartu
Його ще можна побачити на Укрнеті.
Адреса фейкової новини тепер перенаправляє на оновлену статтю. Кеш первісного тексту відсутній на всіх платформах. Стільки дій, щоб приховати свою помилку, замість визнати та перепросити.
Факти, своєю чергою, фейкову новину знесли, але архів сторінки лишився. Натомість опублікували вже оновлену зі спростуванням від Нацбанку. Жодної згадки про те, що це ж ними поширений фейк і спростував Нацбанк – немає.
Що ж, вкотре доводиться констатувати, що навіть базової перевірки інформації деякі видання не роблять. Постфактум вони лише кивають на інших, а свої помилки тихцем видаляють.
***
Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні».