Фейк: Батько Залужного, який був розвідником, попереджає про майбутній хаос у своєму Телеграм-каналі — фото
Батько Валерія Залужного помер у 2001 році. Фотографія, яка супроводжує публікації з інформацією про начебто його Telegram-канал, насправді – фотошоп. Для його виготовлення була використана фотографія колишнього російського військового Алєксандра Алишева.
Розкрутка анонімних Telegram-каналів вийшла на новий рівень. Уже кілька днів в українському сегменті телеграма рекламується закритий канал нібито «батька Залужного». Такі публікації супроводжуються фотографією чоловіка, рисами якого нагадують «залізного генерала». Для підвищення довіри до інформації каналу в постах стверджується, що батько Залужного нібито «все життя був розвідником та співпрацював з урядом США».
На момент публікації цього спростування канал мав вже більше 160 тисяч підписників.
Про батька Валерія Залужного в мережі дуже мало інформації. Одна з причин, як пише Людмила Долгоновська у своїй книзі «Залізний генерал» — генерал неохоче розповідає про своє дитинство й батьків. З інформації, яку вдалося отримати біографці генерала, дізнаємося, що Федір Залужний був військовим, але помер у 2001 році (ст. 23 книги «Залізний генерал).
Що стосується фотографії, яка супроводжує рекламу каналу «Сірий кардинал», то це фотошоп, а не справжня світлина батька генерала. Зворотний пошук за допомогою Google Lens показав, що для фотофейка була використана світлина Голови Тульської регіональної організації Загальноросійської громадської організації інвалідів війни в Афганістані та військової травми «Інваліди війни» Алєксандра Алишева.
Минулого року кремлівський пропагандист Євген Піддубний використовував цю ж світлину Алишева для просування анонімного каналу «Нефтяные сливки», але з невідомих причин видалив свою публікацію. В неї ветеран війни в Афганістані вже «Віталій Гематов», а текст публікації дуже нагадує рекламу «каналу батька Залужного».
Ще у 2022 році Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки та СБУ попереджали, що «не маючи можливості перемогти на полі бою, ворог намагається посіяти «зраду» та розхитати українське суспільство. Зокрема, на це працює низка нібито незалежних Telegram-каналів, роботу яких насправді координує Кремль через свої спецслужби».
Ознаки того, що канал «Сірий кардинал» насправді просуває прокремлівські наративи, можна побачити ще в рекламі каналу — протиставлення «еліта-простий народ» («Еліта вивозить свої сімʼї та готуються до найгіршого — а нас з вами знову забули попередити»), нагнітання паніки («Якщо вірити його словам, в найближчі місяці все буде покрито кровʼю та страхом») тощо.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, та СБУ закликають не користуватися такими каналами, оскільки їхня робота фінансується та координується Росією. «У жодному разі не довіряйте їм, оскільки такі майданчики поширюють фейки та маніпуляції і є частиною інформаційної війни проти України», — попереджають українські безпекові служби.
Дуже часто в пропагандистських кампаніях фейки запускаються спочатку через анонімні Telegram-канали, а вже звідки їх беруть для подальшого просування прокремлівські ЗМІ. Так нещодавно StopFake спростував неправдиву інформацію про те, що нібито журналісти BBC повідомили, що в листопаді Україна випускала «значно менше фейків», ніж раніше. Цю «новину» опублікували різні проросійські ЗМІ, а першоджерелом став Telegram-канал «Укропський фреш», який раніше вже неодноразово фігурував у наших матеріалах.