Маніпуляція: У США запропонували «розділити Україну» для закінчення війни

Російські ЗМІ спотворили зміст інтерв’ю Курта Волкера, вирвавши його слова із контексту. Волкер не закликав до поділу України, а описував один із можливих сценаріїв припинення війни, заснований на невизнанні анексії українських територій Росією та їхньому подальшому поверненні дипломатичним шляхом. 

Російські ЗМІ, пропагандистські Telegram- канали та деякі користувачі соцмереж поширюють дезінформацію про те, що в США нібито запропонували розділ України як найкращий варіант завершення війни.

У своїх публікаціях вони стверджують, що таку позицію озвучив колишній спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер.

Скриншот – ukraina.ru

Насправді Курт Волкер ніколи не пропонував поділу України. Його слова були вирвані з контексту та спотворені.

Йдеться про інтерв’ю Волкера для YouTube-каналу The Cipher Brief від 9 січня 2024 року. Повний текст інтерв’ю є на сайті The Cipher Brief — американського видання, присвяченого питанням національної безпеки. Важливо наголосити, що агітпроп спотворив суть висловлювань дипломата.

У своєму інтерв’ю Волкер зазначив, що ключова складність врегулювання війни полягає у тому, щоб змусити Володимира Путіна припинити воєнні дії. «Це Путін хоче захопити та знищити Україну як окрему національну ідентичність. Змусити його відмовитись від цієї мети – ось що складно», – сказав Волкер.

Говорячи про можливі сценарії врегулювання, дипломат послався на інтерв’ю Президента України Володимира Зеленського для Sky News, яке той дав перед Різдвом. Волкер виділив три ключові елементи, які, на його думку, можуть лягти в основу мирного процесу:

  • Припинення вогню.
  • Невизнання міжнародною спільнотою окупації Росією українських територій, включно із Кримом, Донбасом та регіонами, захопленими після 2022 року. У свою чергу Україна також визнає, що не повертатиме ці території військовим шляхом, залишаючи це питання для вирішення дипломатичними, політичними та іншими способами.
  • Надійні та дієві гарантії безпеки для решти України, щоб запобігти можливому повторному нападу Росії.
  • На уточнююче запитання журналіста про те, чи можна вважати «невизнання» окупованих територій компромісом, Волкер навів історичні приклади: Східну Німеччину, країни Балтії та Кіпр. Після Другої світової війни СРСР окупував Східну Німеччину, однак у Конституції Німеччини було закріплено положення про майбутнє об’єднання країни. Хоча це об’єднання не відбулося військовим шляхом, терпіння та відданість принципу невизнання дозволили Німеччині зрештою возз’єднатися. Естонія, Латвія та Литва також були окуповані Радянським Союзом під час Другої світової війни, але США ніколи не визнавали їхню насильницьку анексію. Політика невизнання, закріплена у Декларації Веллеса 1940 року, залишалася незмінною протягом усієї Холодної війни. В результаті ці країни відновили свою незалежність у 1991 році.

    Отже, Курт Волкер не висловлювався за поділ України чи передачу її територій Росії. Він лише описав один із можливих сценаріїв завершення війни, в якому Україна тимчасово відмовляється повертати окуповані території військовим шляхом, залишаючи їх у статусі «невизнаних» за Росією до моменту повернення дипломатичним, політичним чи іншим шляхом.

    Російська пропаганда навмисне спотворила слова дипломата, щоб створити враження, ніби у США підтримують поділ України. Це черговий приклад дезінформації та маніпуляції з метою підірвати довіру до західних партнерів України. Раніше StopFake аналізував чергову кремлівську дезінформацію про те, що Румунія, Угорщина та Польща нібито «відберуть територію України».

    Джерело