#ЦейДеньвІсторіїУкраїни Іван Пулюй народився в містечку Гримайлів на Тернопільщині в родині місцевого бургомістра
- Автор допису: Український інститут національної пам'яті
Іван Пулюй народився в містечку Гримайлів на Тернопільщині в родині місцевого бургомістра. Майбутній науковець виховувався у дусі греко-католицької релігії.
Під час навчання в Тернопільській класичній гімназії, Пулюй вступив до напівлегального громадівського руху, який піклувався про збереження української національної ідентичності.
У 1865 році Пулюй перебирається у Відень, де вступає до Греко-католицької духовної семінарії. На першому курсі перекладає українською підручник з геометрії. Під час навчання на священника паралельно прослуховує курс лекцій з математики, фізики та астрономії у Віденському університеті. Після завершення навчання в семінарії, вступає на філософський факультет Віденського університету, де вивчає природничі науки. Згодом починає працювати в фізичній лабораторії Віденського університету.
У 1874 році перебирається в Фіуме (нині Рієка, Хорватія), де викладає математику й фізику для морських офіцерів австрійського флоту. За рік перебирається до Страсбурзького університету, де захищає докторську дисертацію. У 1876 році повертається до Віденського університету, де працює наступні сім років. Саме в цей час фізик відкриває для себе галузь електротехніки та бере участь у наукових конгресах з цієї галузі.
У 1884 році Пулюй перебирається в Прагу, де на запрошення Австрійського міністерства освіти, починає працювати в Німецькій політехнічній школі. Саме в цей час відбуваються найбільші відкриття Пулюя як науковця. Фактично одночасно з німецьким колегою Вільгельмом Рентгеном, Пулюй відкрив явище Х-променів. Щоправда, Рентген зумів опублікувати статтю про відкриття раніше – 20 грудня 1895 року проти статті Пулюя, яку опублікували 13 лютого 1896 року. Однак на відміну від німецького фізика, Пулюй цікавився прикладним використанням Х-променів, зокрема в медицині. Іван Пулюй став першим у світі фізиком, який зміг отримати точний знімок людського скелета завдяки Х-променям.
Окрім наукової діяльності, Пулюй також приділяв багато уваги перекладацькій і просвітницькій роботі. Спільно з Пантелеймоном Кулішем та Іваном Нечуєм-Левицьким, зробив перший переклад Біблії українською мовою з грецької та єврейської. Перший наклад Нового Заповіту українською Пулюй видав власним коштом. Також Пулюй був одним з ініціаторів відкриття Львівського університету та відстоював стипендії для українців у Віденському університеті.
У 1916 році Пулюй відмовився від посади міністра освіти Австрійської імперії. Помер видатний фізик за два роки після того у Празі.