#ЦейДеньвІсторіїУкраїни 100 років тому, в місті Білопілля на Слобожанщині народився один із найяскравіших художників із когорти шістдесятників

#ЦейДеньвІсторіїУкраїни

100 років тому, в місті Білопілля на Слобожанщині народився один із найяскравіших художників із когорти шістдесятників

#ЦейДеньвІсторіїУкраїни

100 років тому, в місті Білопілля на Слобожанщині народився один із найяскравіших художників із когорти шістдесятників, майстер пейзажу та жанрової картини, модерніст, якого називали «українським Густавом Клімтом» – Віктор Зарецький.

Батьки Віктора були досить заможними і освіченими. Втім, у 1925 році, практично після народження Віктора, родина виїжджає на Донбас, ховаючись від переслідувань радянської влади. Голодомор 1932-33 років маленький Віктор пережив у Юзівці (тепер – Донецьк).

Він був одним із найяскравіших студентів Київського державного художнього інституту. Захистив на «відмінно» свою дипломну картину «Біля Мавзолею». Втім, навіть в епоху панівного стилю соцреалізму, він намагався знайти свій почерк.

На останньому курсі одружився із не менш яскравою художницею – Аллою Горською. Віктор багато їздить Донбасом та селами, у нього з’являється цикл жанрових картин на шахтарські та колгоспні теми. З Аллою та її колегами творить монументальний живопис, прикрашаючи мозаїками будівлі в Маріуполі, Донецьку, Києві.

Разом з дружиною вони стали душею Клубу творчої молоді «Сучасник». Віктор Зарецький деякий час очолював КТМ, а коли в 1965 році пішли перші арешти дисидентів, разом з Аллою Горською, став одним із підписантів відомого «Листа 139-ти», який засуджував ці репресії.

КГБ такого не пробачило. В листопаді 1970 року в льоху в будинку батька Віктора Зарецького знайшли вбитою Аллу Горську, а самого Івана Антоновича – біля залізничної станції Фастів-2 на коліях з відрізаною головою.

Загибель дружини стала страшним ударом для Віктора. Він повністю відійшов від дисидентського руху, оселився в Кончі-Озерній і відкрив свою рисувальну школу – мав понад 200 учнів. Творчість стала його єдиною відрадою в житті. Він захопився творчістю австрійського художника Густава Клімта і став одним із фундаторів стилю неосецесії в українському живописі.

23 серпня 1990 року Віктора Зарецького не стало. У 1994 році його картини були відзначені Шевченківською премією.

Віктор Зарецький став іще одним талантом, якому радянський тоталітаризм так і не дав розвинутися на повну. Згадати про нього і його творчість пропонує наша рубрика «Історичний календар».

Джерело