Племінний потенціал тваринництва на Львівщині
Племінний потенціал галузі тваринництва Львівщини представляють 30 суб’єктів племінної справи різних напрямів спеціалізації, які займаються розведенням та вирощуванням високопродуктивних племінних тварин вітчизняної і зарубіжної селекції. Це племінні господарства, яким присвоєні відповідні статуси племінного заводу чи репродуктора залежно від напряму діяльності, якості племінних (генетичних) ресурсів та рівня ведення селекційно-племінної роботи. Із загальної кількості суб’єктів племінних господарств 11 зареєстровано у молочному і м’ясному скотарстві, у свинарстві – 5, у вівчарстві та козівництві – 2, конярстві – 3, рибництві – 6, бджільництві – 3. У виробництві племінних генетичних ресурсів суб’єкти племінної справи використовують високопродуктивний генетичний потенціал вітчизняної та зарубіжної селекції для покращення маточних стад і відтворення власного поголів’я та реалізовують високопродуктивний ремонтний молодняк тварин товарним господарствам. У 2025 році племінні господарства пропонують до реалізації 145 голів племінних тварин великої рогатої худоби та більше 1900 голів свиней з високим генетичним потенціалом. «Розвиток галузі тваринництва в області є одним з пріоритетних завдань департаменту. З метою покращення генетичного потенціалу поголів’я тварин департаментом сформовано пропозиції від племінних господарств Львівської області, які пропонуються для продажу у 2025 році. Слід зазначити, що за закуплені племінні нетелі і телиці у поточному році буде надаватись відшкодування з державного та обласного бюджетів», – коментує Людмила Гончаренко, директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації. Перелік суб’єктів племінної справи у тваринництві Львівської області та пропозиції розміщені на сторінці департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації за посиланням: https://loda.gov.ua/useful-info/128690?authorId=17057
Довідково: Високопродуктивний генетичний потенціал маточного поголів’я зосереджений у племінних господарствах. Продуктивність племінних корів становить 6,4 – 9,0 тис. кг в рік, що вища на 30 – 45% від середньої продуктивності всього поголів’я корів по області.
Показники продуктивності племінних свиноматок складають 28 – 36 поросят на одну матку в рік з багатоплідністю більше 14 поросят на один опорос, а інтенсивність використання свиноматок складає 2,2 – 2,5 опоросів на рік.