Порошенко під санкціями і купівля російського реактора на ХАЕС: що відбувається в Україні на тлі заяв зі США
Ці дні світ пам’ятатиме такими, коли президент Сполучених Штатів застав Європу зненацька планом розпочати мирні переговори щодо України — після телефонної розмови з диктатором Володимиром Путіним. Але доки світовий порядок після Другої світової війни наближається до колапсу, США роблять з себе посміховисько, а російські виродки продовжують стріляти по нас з усього можливого заліза, в Україні запанував стійкий сморід виборів.
Саме це спадає на думку, якщо пригадати в «Історії дня» події цього тижня. Неслося відусюди.
Даєш гігавати!
11 лютого Рада проголосувала за виділення 600 мільйонів доларів на закупівлю двох ядерних реакторів для Хмельницької атомної станції, аби зменшити дефіцит струму після окупації ЗАЕС та знищення теплоенергетики. «Енергоатом» планує закупити ядерні реактори типу ВВЕР-1000, які виробила Росія. Компанія купуватиме їх у Болгарії, де ще у 1990 році призупинили будівництво АЕС «Белене».
І хоча паливо для реакторів використають американське, проєкт потрапив під критику експертів: витрачати під час війни таку суму (і на цьому витрати тільки стартують) недоцільно, оскільки будівництво таких об’єктів триває довго.
Інша причина критика – спосіб, у який владі вдалося проштовхнути виділення грошей на добудову реакторів на ХАЕС. У залі знайшлося 268 голосів, при цьому разом зі «слугами народу» голосувала «Батьківщина» та колишня ОПЗЖ (Партія регіонів).
«Історія навколо «добудування» Хмельницької АЕС — непоганий сюжет для пригодницького роману. Тут тобі й підробка документа, коли інший законопроєкт, який раніше пройшов перше читання, переписують, на сто відсотків змінюючи його зміст, а потім удають, що таким він був і в першому читанні. Тут тобі й чиновник — цілий міністр, який у прямому ефірі закликає депутатів фальсифікувати щойно підроблений документ, бо навіть нова назва може спричинити негативну реакцію країн-партнерів. Тут і загадкові автори проєкту, які після двох років переговорів не можуть чітко назвати жодної цифри, що стосується добудування», – пише оглядач «Дзеркала тижня» Ігор Маскалевич.
Прикметно, що гігантські витрати на купівлю виготовлених в Росії реакторів публічно підтримав президент. Утім, він у виступі на ХАЕС не згадав, коли можна очікувати введення їх у дію, а також про те, що сплачувати за добудову, найімовірніше буде населення, якому ще одного разу збільшать тарифи на світло.
«Щур» та санкції
Співпало чи ні, але наступного дня голова Служби безпеки України Василь Малюк заявив про викриття високопосадового російського крота у керівництві СБУ. Він особисто брав участь у затриманні і окремо заявив, що про всі деталі цієї спецоперації СБУ був повідомлений і санкціонував Верховний головнокомандувач Володимир Зеленський.
Начальник штабу Антитерористичного центру СБУ Дмитро Козюра давно працював на ФСБ РФ і мав широке коло контактів у СБУ.
Увечері 12 лютого почали ширитися чутки про те, що влада запроваджує санкції проти Петра Порошенка. Вони підтвердилися. РНБО запровадила санкції, а президент своїм указом їх запровадив. Лідера опозиційної фракції у списку поставили поруч із Ігорем Коломойським, Костянтином Жеваго, Геннадієм Боголюбовим та Віктором Медведчуком.
Серед запроваджених обмежувальних заходів санкцій – блокування активів. Йдеться про тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано.
В Офісі президента та РНБО з санкціями поспішали. Бо в указі президента неправильно вказаний податковий номер Порошенка та рік народження Жеваго.
Петро Порошенко підтвердив запроваджені проти нього санкції
Крім того, виявилося, що Медведчук дотепер має українське громадянство. А це означає, що кум Путіна може оскаржити позбавлення його мандату у Раді, адже саме на відсутність громадянства спиралися нардепи у січні 2023 року, коли виганяли Медведчука зі своїх лав.
Два дні поспіль після цього робота парламенту була заблокована нардепами «Євросолідарності». Вони та їхній лідер назвали санкції політично вмотивованими.
У Європі, які зараз шокована заявами Трампа та його команди, поки відреагувала на це рішення української влади найбільша політична сила – Європейська народна партія, що давно має більшість в Європарламенті.
Зеленський згодом заявив, що скасує санкції, якщо «виведені гроші повернуть назад в Україну, щоб передати армії». Мовляв, раніше фінмоніторинг Порошенка «нічого не показував». Президент у заяві згадав про Медведчука та Порошенка як про «партнерів в цьому кейсі». Згодом в Офісі генпрокурора розтлумачили, що йдеться про «вугільну справу», коли Порошенко начебто через Медведчука домовлявся про постачання вугілля з тимчасово окупованих регіонів.
А що на десерт?
Цього ж тижня громадянам запропонували кілька заспокійливих пігулок. У прямому сенсі слова. На тому ж засіданні РНБО, коли оголошували санкції Порошенку, раптом розглянули питання високих цін на ліки в Україні. Згодом уряд відзвітував президента та громадянам: фармвиробники задекларували зниження відпускних цін на 100 найбільш популярних ліків на 30% з 1 березня, націнки на ліки зменшать, перевірки в аптеках відновлять.
Водночас в уряді оприлюднили умови «проєкту 18-24», покликаного добровільно мотивувати мобілізуватися юнакам. Ідеться про річні контракти для українців 18-24 років.
Їх укладатимуть на рік з вимогою участі в бойових діях щонайменше пів року. Добровольцям пообіцяли «золоті гори» у порівнянні з тими, хто пішов служити без фінансових та інших «булочок». В армії багато хто сприйняв новацію критично. Утім, у Києва тепер є що сказати іноземцям на вимогу знизити вік мобілізації.
Чому ці всі події натякають на підготовку до виборів?
На добудові ХАЕС можна отримати фінансовий ресурс для кампанії – якщо вміло оперувати коштами, як про це писали багато експертів.
Санкції проти Порошенка – завжди ласий шмат, що можна кинути частині електорату, який досі перебуває в реаліях 2019 року, а не воєнного стану.
Малюк особисто ефектно тримає російського агента за шию? Краса!
Президент піклується про ціни на ліки? Так і треба боротися зі «спекулянтами»!
А тут ще й під кінець тижня уряд перерозподілив витрати бюджету та спрямував на «Національний кешбек» 1,6 мільярда гривень. Отож, наступного тижня гроші підуть на картки виборців.
Але це буде вже інша «Історія дня».