Фейк: Члени українських міжнародних делегацій здаватимуть паспорти СБУ — законопроєкт

Верховна Рада України не голосувала за законопроект, який передбачав би зобов’язання для членів міжнародних делегацій здавати паспорти співробітникам Служби безпеки України під час поїздок за кордон.

Користувачі соціальних мереж та кремлівські Telegram-канали почали поширювати фейкову інформацію про те, що члени українських делегацій нібито будуть змушені здавати паспорти співробітникам СБУ на період перебування за кордоном. За відповідний проєкт закону, пише агітпроп, нібито проголосували у Верховній Раді України. Мета цього — виключити можливість «втечі» та неповернення делегатів до України. У таких новинах, як правило, не вказують їх конкретне джерело або посилаються на англомовне медіа про Україну United24, яке нібито випустило про це відеоролик.

«Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, згідно з яким у членів українських делегацій СБУ вилучатиме паспорти на період перебування за кордоном, щоб ніхто не втік», — пишуть користувачі.

Скриншот — facebook.com Скриншот — Telegram

Після поширення цієї інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді Верховна Рада України проголосувала за такий законопроєкт. Як з’ясувалось, ця інформація неправдива.

Оскільки пропагандисти не уточнили ані назви зазначеного «законопроєкту», ані конкретної дати голосування, StopFake вирішив знайти його самостійно. На офіційному  сайті Верховної Ради України публікуються всі проєкти законів, які надходять до парламенту,  приймаються в цілому і без змін або ж у першій редакції. Ознайомившись із усіма  документами за останніх кілька місяців, ми виявили, що такого законопроєкту просто не існує.

Що ж до англомовного медіа United24, яке нібито опублікувало відеоролик про ухвалений ВРУ законопроєкт, то це також чергова підробка пропагандистів. Ні на офіційному сайті, ні на відеохостингу  YouTube, ні в соціальних мережах  X, Facebook та Instagram цього медіа немає такого відео. Жоден авторитетний український ЗМІ також не написав про такий «резонансний» проєкт закону. Зважаючи на все, агітпроп скористався фірмовим стилем United24, щоб вкотре спробувати дискредитувати Україну на міжнародній арені.

Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що нібито понад 12 тисяч людей виїхали нелегально з України у 2024 році в складі міжнародних делегацій.

Джерело