Фейк: Україна запровадила санкції проти Венеціанської комісії за «антимобілізаційне рішення»

Україна не застосовувала санкцій проти Європейської комісії за демократію через право (Венеціанської комісії) за нібито антимібілізаційне рішення. Агітпроп підробив скриншот для чергової спроби дискредитувати мобілізаційну кампанію в Україні та розколоти українське суспільство.

Користувачі соціальних мереж та кремлівські Telegram-канали взялися поширювати фейкову інформацію про те, що Україна запровадила санкції проти Європейської комісії за демократію через право (Венеціанської комісії). Таке рішення, пише агітпроп, було ухвалено Києвом через те, що раніше комісія нібито визнала, що мобілізаційний процес в Україні порушує права людини. Як «доказ» у мережі публікують скриншот із сайту українського Державного реєстру санкцій з відповідною інформацією.

Скриншот — facebook.com

Після розповсюдження цієї інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді Україна запровадила санкції проти Венеціанської комісії. Як і слід було очікувати, ця інформація виявилася вигаданою, а скриншот – підробленим.

Справа в тому, що всі введені Україною санкції, які оприлюднюються на сайті Державного реєстру санкцій, мають свій унікальний номер – «ідентифікатор у реєстрі». Він надається у порядку додавання суб’єкта до списку санкцій. Так, станом на 7 квітня у реєстрі наявні лише п’ятизначні ідентифікатори. Якщо ж уважно ознайомиться зі скриншотом пропагандистів, то можна побачити, що санкції проти Венеціанської комісії нібито внесено за шестизначним ідентифікатором «125754». Це означало б, що у реєстрі вже понад 120 тис. записів. Але, як згадувалося раніше, у цьому реєстрі зараз лише п’ятизначні ідентифікатори, а рахунок йде на десятки, а не сотні тисяч таких записів

Підроблений скриншот Останній запис на сайті Державного реєстру станом на 7 квітня 2025 року

Якщо ж скористатися пошуком реєстру і спробувати відшукати згаданий ідентифікатор чи підсанкційний суб’єкт «Європейська комісія за демократію», то це не дасть жодних результатів. Агітпроп просто підробив опублікований скриншот.

Згадка про нібито «антимобілізаційне рішення» Венеціанської комісії також є маніпуляцією пропагандистів. У грудні минулого року Конституційний Суд України звернувся до Венеціанської комісії із запитом про надання експертного висновку з питань альтернативної служби в умовах воєнного стану. У березні 2025 року Україна отримала відповідь, в якій було сказано, що «держава має забезпечувати альтернативну службу без необхідності носити та використовувати зброю навіть в умовах війни». Водночас в комісії вважають, що повна відмова від військової служби через переконання неможлива у воєнний час. Докладніше з відповіддю комісії можна ознайомитись на їхньому офіційному сайті.

Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що Посольство Великої Британії в Україні нібито рекомендує своїм громадянам тікати від ТЦК.

Джерело