Щодо оподаткуваня військовим збором доходу, виплаченого суб’єктом господарювання фізичній особі, яка провадить незалежну професійну діяльність
Яворівська ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області повідомляє, що під час виплати суб’єктами господарювання – податковими агентами, фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, доходів, безпосередньо пов’язаних з такою діяльністю, військовий збір у джерела виплати не утримується в разі надання такою фізичною особою копії довідки про взяття її на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір в розмірі 5 відс. від сукупного чистого доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують в термін передбачений для сплати податку на доходи фізичних осіб.
Однак, у разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, відносини за яким встановлено трудовими відносинами, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця суб’єкт господарювання – податковий агент зобов’язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 5 відсотків.
Мінімальна заробітна плата – соціальна гарантія для найманого працівника
Яворівська ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області нагадує, що з 01.01.2025 набрав чинності Закон України від 19 листопада 2024 року № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі – Закон № 4059).
Законом № 4059 передбачено основні соціальні показники і мінімуми.
Нагадуємо, що мінімальна заробітна плата (МЗП) – це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.
Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинних розмірах. Згідно зі статтею 3 прим.1 Закону України «Про оплату праці» розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір МЗП.
Відповідно до статті 8 Закону № 4059 з 01.01.2025 розмір МЗП у місячному розмірі становитиме 8000 грн, у погодинному розмірі – 48 гривень.
Роботодавці зобов’язані пам’ятати, що МЗП – це соціальна гарантія для найманого працівника і виплачувати заробітну плату необхідно не нижче встановленого законодавством рівня.
Способи поданя податкової Декларації про доходи за 2024 рік
Яворівська ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області нагадує, що триває Деклараційна кампанія 2025.
Деякі фізичні особи – платники податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) зобов’язані самостійно розрахувати та сплатити ПДФО і військовий збір, подавши податкову декларацію про майновий стан і доходи (Декларація) за 2024 рік. Це передбачено Податковим кодексом України.
Подати Декларацію можна у різні способи і платник може обрати зручний для себе:
– особисто або уповноваженою особою;
– поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання;
– в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Акцентуємо увагу, що це найбільш зручна форма. Для цього потрібно лише мати кваліфікований електронний підпис (електронний ключ) та доступ до мережі «Інтернет».
Декларація подається через:
– Електронний кабінет (https://tax.gov.ua/baneryi/onlayn-navchannya/podatok-na-dohodi-fizichnih-osib/deklaruvannya-dohodiv-gromadyan/774470.html);
– або мобільний застосунок «Моя податкова» (https://tax.gov.ua/mobilniy-zastosunok-moya-podatkova/videomateriali/10156.html).
Нагадуємо, що сервіси ДПС дозволяють частково автоматично заповнювати Декларації на підставі облікових даних платника, відомостей про отримані доходи, які є у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податку, та відомостей про об’єкти нерухомого чи рухомого майна. Це значно спрощує процес.
Про терміни подання Декларації – за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/865606.html.
Не відкладайте подання Декларації на останній день! Вчасно задекларуйте отримані у минулому році доходи!
Податок на нерухоме майно: маєте «надмірну» площу – скільки необхідно сплатити у 2025 році?
Яворівська ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області нагадує, що всім власникам житлової нерухомості, яка перевищує визначені законом обсяги, доведеться сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (податок).
Цей податок будуть платити власники:
– квартир площею понад 60 кв. м;
– будинків площею понад 120 кв. м;
– інших різних типів житла, в тому числі їх часток, понад 180 кв. метрів.
Ставка податку визначається органами місцевої влади. При цьому обовʼязково має враховуватись тип житла та розташування.
У 2025 році податок сплачується за звітний 2024 рік.
Розмір ставки податку не може перевищувати 1,5 % розміру мінімальної зарплати за 1 квадратний метр, яка на 1 січня 2024 року становила 7100 грн. Отже, максимальний розмір ставки — 106,5 грн за 1 квадратний метр.
До 1 липня п. р. кожен, хто має сплатити цей податок, отримає відповідне повідомлення з чіткими розрахунками або в Електронний кабінет, або рекомендованим листом.
Аби не отримати штраф, сплачуйте цей податок вчасно! З моменту отримання повідомлення на це є 60 днів.
Водночас, від сплати податку звільнені:
– власники житлової нерухомості, сумарна площа якої не перевищує встановлених норм;
– власники, чия нерухомість знаходиться на окупованих територіях, пошкоджена чи в зоні активних бойових дій.
Обʼєкти нерухомості, за які також не доведеться сплачувати:
– дитбудинки сімейного типу;
– житло, яке належить дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування та дітям з інвалідністю, які виховуються одинокими матерями чи батьками, але не більше одного такого об’єкта на дитину
– житлова нерухомість – власність громадських об’єднань осіб з інвалідністю та їх підприємств;
– об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей, тощо.
Проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему Деклараційна кампанія 2025
Начальник Яворівської ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області Петро Шот провів для платників податків сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Питання декларування громадянами доходів, отриманих у 2024 році».
Під час заходу платників податків цікавили питання подання податкової декларації про майновий стан і доходи з метою використання права на податкову знижку за 2024 рік через Електронний кабінет. Податківиця зазначила, що за допомогою цього сервісу у розділі «ЕК для громадян» можна заповнити декларацію та надіслати її до контролюючого органу в електронному вигляді без відвідування податкової інспекції, в режимі онлайн. Для декларантів, які використовують право на податкову знижку, є можливість додавання копій первинних документів.
Також платники запитували про особливості подання документів для отримання податкової знижки за навчання дітей, страхування життя самих платників податків та членів їх сімей.
Розповів громадянам, що термін подання декларації про майновий стан і доходи за звітний 2024 рік – до 1 травня 2025 року. Громадяни, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2024 року, можуть подати декларацію протягом всього 2025 року – до 31 грудня включно.
Отримали в минулому році дохід за межами України – подайте податкову декларацію про майновий стан і доходи!
Яворівська ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області повідомляє.
Головне управління ДПС у Львівській області нагадує, що триває Деклараційна кампанія 2025.
Якщо громадянин України отримував дохід за межами України, важливо пам’ятати про свої податкові зобов’язання: необхідно подати податкову декларацію про майновий стан і доходи (Декларація).
Які податки необхідно сплатити?
Будь-який дохід, отриманий за кордоном, підлягає оподаткуванню в Україні. Він оподатковується за ставками:
– 18 % – податок на доходи фізичних осіб (ПДФО);
– 1,5 % – військовий збір (але тільки для доходів, отриманих до 1 січня 2025 року).
Якщо дохід був отриманий в іноземній валюті, то сума перераховуються в гривню за офіційним курсом НБУ на день нарахування доходу.
Як уникнути подвійного оподаткування?
Якщо податки вже сплатили за кордоном, то в Україні повторно не доведеться сплачувати ПДФО. Але важливо, щоб ця країна мала з Україною угоду про уникнення подвійного оподаткування.
Що потрібно зробити?
– Отримати довідку з податкової іноземної країни про сплачені податки.
– Легалізувати її у тій країні, в якій були сплачені податки (наприклад, через консульство або органи, до повноважень яких належить легалізація таких документів).
– Важливо! Зараховується сума сплаченого податку за межами України у сумі, що не перевищує суму податку, яку потрібно було б сплатити в Україні.
Тобто:
– якщо за кордоном сплатили податок у розмірі 100 тис. грн, а в Україні визначено до сплати 80 тис. грн, то податок в Україні не сплачується;
– якщо за кордоном сплатили 80 тис. грн, а в Україні підлягає сплаті 100 тис. грн податку, то потрібно буде доплатити тільки різницю – 20 тис. гривень.
Що робити, якщо документів про сплату податків немає?
– Подається заява до української податкової за місцем реєстрації та перенести термін подачі декларації до 31 грудня.
Декларування благодійної допомоги
Якщо ви через російську агресію отримали тимчасовий захист за кордоном, то:
– не потрібно подавати Декларацію та платити податки, якщо ви отримували грошову чи гуманітарну допомогу від іноземних урядів або благодійних фондів.
– потрібно подавати Декларацію, якщо ви мали інші доходи (наприклад, зарплату або прибуток від фрілансу), навіть якщо отримували благодійну допомогу.
Як подати Декларацію, перебуваючи за кордоном?
– Поштою – надсилайте документи з описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до кінцевого терміну подання;
– Електронною поштою – через систему електронного документообігу України.