Увага ящур!

Увага ящур!

Останнім часом в країнах Європейського Союзу виявлено випадки захворювання тварин на ящур. Чим небезпечна ця хвороба?

Ящур – це важка, висококонтагіозна (високозаразлива) хвороба парнокопитних жуйних тварин, свиней, яка має значний економічний вплив. Ящур – транскордонна хвороба, яка порушує міжнародну торгівлю тваринами та продуктами тваринництва. Завдає значних економічних збитків, що складаються з високої летальності молодняку, зниження молочної продуктивності перехворілих корів, величезних витрат на проведення суворих карантинних та ветеринарно-санітарних заходів.

Найчастіше хворіє велика й дрібна рогата худоба, рідше дикі парнокопитні тварини. Однокопитні тварини й птиця на ящур не хворіють.

На ящур може хворіти й людина, (тяжко хворіють діти). Люди можуть заразитися при споживанні необеззараженого молока від хворих тварин, а також у разі порушення правил особистої гігієни під час їх обслуговування та лікування. Зараження відбувається через слизові оболонки та ушкоджену шкіру.

Джерелом збудника інфекції є хворі тварини, які виділяють вірус зі слиною, обривками афт, молоком, сечею, калом. Значну небезпеку щодо поширення ящуру становить незнезаражене молоко. Зараження ящуром відбувається внаслідок контакту з хворими тваринами, через контаміновані вірусом корми, одяг, взуття людей, м’ясні продукти, сировину тваринного походження, транспортні засоби. Механічні переносники вірусу є птахи, собаки, коти, гризуни, комахи, кліщі.

Хвороба проявляється в тварин зниженням апетиту, короткочасною лихоманкою, утворенням специфічних «афт» (міхурців) і ерозійних уражень на слизовій оболонці ротової порожнини (крім овець) та язика, а також на безшерстних ділянках шкіри (вінчик, міжратицева щілина, вим’я). Поява афт супроводжується сильною слинотечою, спрагою та труднощами під час приймання корму і жуйки – виникає характерне «прицмокування». У молодих тварин вражається міокард та скелетні м’язи. У новонародженого молодняку ящур перебігає у гострій формі з подальшою загибеллю тварин, без утворення афт. Виникає зниження надоїв молока (іноді до 75 %), яке довго спостерігається навіть після одужання тварин.

В Європі ящур не реєструвався понад 50 років. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (WOAH) в Німеччині, Угорщині та Словацькій Республіці на даний час було зареєстровано 11 випадків захворювання тварин на ящур.

В Україні останній випадок ящуру реєструвався ще в 1988 році, а з 1992 року Україна має статус Всесвітньо організації охорони здоровʼя (WOAH) як країни вільної від ящуру без вакцинації, що дає переваги при експорті продукції тваринництва та розвитку аграрного сектору.

На даний час в Україні запроваджено обмеження на ввезення вантажів з неблагополучних по ящуру країн. Зокрема, Держпродспоживслужбою заборонено ввезення:

-тварин, чутливих до вірусу ящуру;

-генетичного матеріалу;

-сировини та продуктів тваринного походження від сприйнятливих видів тварин.

На кордоні з Угорщиною передбачено посилення заходів контролю міжрегіональними територіальними органами Держпродспоживслужби, зокрема:

-забезпечення пропуску пасажирів та екіпажів транспортів через дезінфікуючі килимки;

-проведення дезінфекції транспортних засобів на пунктах пропуску;

-забезпечення виконання заборони на ввезення продуктів тваринного походження, в тому числі із ручної поклажі та багажу громадян.

У Закарпатській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях державною ветеринарною службою посилено контроль за клінічним станом та транспортуванням (переміщенням) сприйнятливих до захворювання тварин.

З метою забезпечення стабільної та контрольованої епізоотичної ситуації щодо інфекційних захворювань тварин в Яворівському районі відбулось засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії (ДНПК) при Яворівській районній військовій (державній) адміністрації, на якому було розглянуто питання реєстрації випадків ящуру на території країн Європейського Союзу та вжиття заходів щодо недопущення занесення хвороби. Комісією вирішено посилити  профілактичні заходи з метою запобігання виникненню цього небезпечного захворювання на території району. Визначено загрозливою щодо ящуру – зону у територіальних громадах (не менше 10 км) вздовж кордону з Європейським Союзом.

      У загрозливій зоні – заборонено випасати сприйнятливих тварин (велику рогату худобу, овець, кіз, свиней, буйволів та ін.).

      Керівникам спеціалізованих тваринницьких господарств району вказано негайно:

  • Забезпечити дотримання в повному обсязі вимог Інструкції щодо профілактики та ліквідації захворювання тварин на ящур, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.08.2017 № 431, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.09.2017 за № 1087/30
  • Проводити діяльність при суворому дотриманні «Закритого режиму роботи» – створенні належних умов утримання, годівлі та експлуатації сільськогосподарських тварин та забезпеченні:
  • 1) охоронно-обмежувальних заходів при перевезеннях (переміщеннях) тварин, продукції тваринного та рослинного походження, а також контролю за формуванням ферм, стад, отар тощо;
  • 2) обов’язкового профілактичного карантинування тварин, які надходять в господарство;
  • 3) контролю за станом здоров’я тварин на усіх етапах їх утримання, у тому числі при карантинуванні тварин, які надходять у господарство;
  • 4) регулярного очищення й дезінфекції приміщень, інвентарю, територій;
  • 5) забезпечення обслуговуючого персоналу спецодягом, взуттям і предметами особистої гігієни;
  • 6) обмеження доступу на тваринницькі ферми сторонніх осіб, обов’язкової наявності санпропускників, дезбар’єрів, огородження.

 

Яворівське районне управління Держпродспоживслужби звертає осбливу увагу населення, керівників господарств прикордонних населених пунктів про небезпечність ящуру та обовʼязкове виконання заходів щодо профілактики й боротьби з захворюванням.

У разі підозри щодо наявності хвороби у свійських тварин необхідно негайно повідомляти Яворівське районне управління Держпродспоживслужби або Яворівську районну державну лікарню ветеринарної медицини (м. Яворів, вул. Січових Стрільців, 5).

Заступник начальника Яворівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Ярослав БОРДУН

Джерело