Маніпуляція: У храмі УПЦ в Канаді «замість ікони висить портрет Петлюри»

Представники Православної Церкви Святого Апостола Андрія у Торонто спростували інформацію про те, що портрет Симона Петлюри висить у залі для богослужінь, а сам діяч української історії нібито є «святим». Зображення Петлюри розміщено в актовому залі, а не на вівтарі церкви, і, відповідно, не є іконою. Крім того, УПЦ Канади — це незалежна церква під омофором Константинополя, яка не є парафією Православної Церкви України.

У соціальних мережах та у російських пабліках поширюють інформацію про те, що у храмі УПЦ в Канаді замість ікони нібито висить портрет Симона Петлюри. «Святі, на яких ми заслужили. “Патріотизм” важливіший за віру та релігію — це ми зрозуміли на прикладі ПЦУ вже давно. І ПЦУ щодня продовжує підтверджувати цю тезу. (…) Пропонуємо собору зібрати повний іконостас: замість традиційних Христа, Богоматері та Миколи Угодника – Петлюра, Бандера і Шухевич. Можна навіть із німбами. Впевнені, що незабаром “православні українські патріоти” дійдуть і до цього», — заявляють у соцмережах. У публікаціях йдеться про Українську Православну Церкву Святого Андрія в канадському місті Торонто.

Скриншот – facebook.com

Насправді ця інформація є маніпуляцією. Редакція StopFake попросила представників Української Православної Церкви святого Апостола Андрія Первозваного прокоментувати інформацію, яку розповсюджують у соцмережах. Представники церкви повністю спростували інформацію із проросійських пабліків. «Фотографія була зроблена в холі церкви, а не в самій церкві. Освячення паски відбувається у церковному холі, тож портрет видно на фотографії. Усі чудово знають, що Петлюра не є святим Української православної церкви. Портрет не є “іконою”, і всі це розуміють. Інші портрети у церковному холі — Тараса Шевченка, митрополита Івана Огієнка та митрополита Михайла Хорошого — видатних ієрархів Української православної церкви Канади минулого. Також автори публікацій не знають церковних структур у Канаді. Наша УПЦК є незалежною церквою під омофором Константинополя. Отже, хоча ми перебуваємо у спілкуванні з Православною Церквою України (митрополит Епіфаній), як і з усіма автокефальними церквами світу, ми не є парафією Православної Церкви України», — відповіли у церкві Святого Апостола Андрія.

Ба більше, на офіційному сайті храму можна побачити знімки зали для богослужінь. На них видно типовий православний вівтар із канонічними іконами, царську браму на вівтарі та церковні канони – спеціальне місце для свічок. Усі ці деталі відповідають церковному статуту та традиційному інтер’єру православного храму. Ані на іконостасі, ані на стінах залу немає зображень Петлюри чи Бандери в образі святих. Такі висловлювання є абсурдними.

Скриншот – standrewuoc.ca

Водночас у церковному холі або в актовому залі храму Святого Апостола Андрія відбуваються концерти, урочистості, знакові події. У цьому залі на стінах справді розміщено зображення значущих особистостей в історії України. Однак це приміщення не є місцем для проведення богослужінь, а портрети на стінах не мають жодного стосунку до святих Православної Церкви України. Отже, російські пабліки вкотре намагаються дискредитувати українську національну ідею, традиції, звичаї, УПЦ, репрезентуючи їх як щось «сатанинське», «розкольницьке» чи неканонічне.  

StopFake продовжує викривати схожі фейки у матеріалах «Фейк: “Українські розкольники” вигадують нові традиції в церквах», «Фейк: В Україні чоловіки втікали від ТЦК із великодніми кошиками — відео», «Фейк: Перехід ПЦУ на католицький календар був профінансований USAID» тощо.

Джерело