«Коли страждає мій народ — страждає сам Христос», — Блаженніший Святослав у Суб’яко
У неділю, 11 травня, Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав здійснив візит до бенедиктинського монастиря святої Схоластики в місті Суб’яко (Італія).
Відвідини відбулися на запрошення парафіяльної спільноти катедрального собору святої Схоластики в межах серії недільних ініціатив, організованих з нагоди Ювілейного року надії. Як зазначає парох собору отець Фабріціо Мессіна Чіккетті, натхненням для цих заходів є дух гостинності святого Бенедикта: парафія прагне створити простір для спільного недільного святкування Євхаристії та роздумів про надію, запрошуючи гостей з усього світу.
Цього дня, у четверту неділю після Пасхи, в латинській літургійній традиції відзначається неділя Доброго Пастиря. Тому свою проповідь Блаженніший Святослав зосередив на біблійних читаннях, які супроводжують цей день. Проповідник зауважив, що вони розкривають для вірних три погляди: у минуле, майбутнє, але також і на сучасність Божого люду.
Погляд у минуле — універсальний вимір Спасіння
У першому читанні з Діянь апостолів прозвучали слова: «Господь повелів нам: „Я поставив тебе світлом для народів, щоб ти був спасінням аж до краю землі“» (Ді. 13, 47).
Блаженніший Святослав зауважив, що цей уривок говорить про універсальність християнського послання: «Наш Господь — Добрий Пастир — є Отцем для всіх».
Тому Спасіння, на думку Предстоятеля УГКЦ, не може бути замкнене в межах лиш однієї нації, мови чи культури. Бог бажає, щоб усі були спасенні, навіть ті, кого ми вважаємо своїми ворогами.
Погляд у майбутнє — кров Агнця, що очищує
У другому читанні з книги Об’явлення у неділю Доброго Пастиря йдеться про небесну спільноту, «велику кількість людей», які стоять перед Божим престолом: «Це ті, що прийшли з великої скорботи і обмили одежі свої у крові Агнця» (Од. 7, 14).
Блаженніший Святослав підкреслив, що цей образ, на перший погляд, суперечить реальності — як можна щось очистити кров’ю? Немає можливості зробити одежу білою, виправши її в крові. Однак у цьому уривку йдеться про Кров Христа — Агнця Божого. «І ця біла одежа виявляє чистоту душі, серце цих людей, і також дає нам велику надію», — пояснив Глава УГКЦ.
«Цей образ дає надію: велика скорбота не нищить, не забирає життя, але є моментом, щоб обмити свою одежу, своє серце. Навіть найбільше людське лихо — не знищує, а перетворює й веде до вічного життя», — підсумував проповідник.
Погляд у сьогодення — Бог є нашим Пастирем
Нарешті, Євангеліє цієї неділі нагадує нам, хто є нашим Пастирем — це сам Христос. Він знає своїх овець, веде їх, і ніхто не може їх вирвати з Його руки (Ів. 10, 28).
«Для нас, українців, це особливе слово надії. Христос не тільки перебуває з нашим народом, але й — у ньому», — сказав Глава УГКЦ.
«Кожного разу, коли хтось із нас поранений, убитий, викрадений — навіть як дитина, що її виривають з рук матері — це також Христос, Який страждає в моєму народі».
«Християнська надія — це не просто людське почуття. Бо в певному сенсі ми вже маємо об’єкт нашої надії. Життя вибраних вже присутнє серед нас — і лише очікує на момент, коли відкриється повною мірою», — підсумував Предстоятель УГКЦ.
Привітання з Днем матері
Наприкінці проповіді Блаженніший Святослав звернувся з особливим привітанням до матерів — як в Італії, так і в Україні та по цілому світу: «Сьогодні українська мати — це обличчя християнської надії. Часто вона своїм тілом прикриває своїх дітей. Наші рятувальники під завалами зруйнованих будинків не раз знаходили тіла матерів, які загинули, захищаючи своїх дітей».
На завершення Глава УГКЦ закликав усіх до молитви: «Молімося до Господа: принеси нам Твою надію. Будь справді нашим Пастирем. Господи, дай Твоїй силі визволення діяти в серці кожного чоловіка і жінки нашого часу, бо добрий є Господь, і Його милість — повіки».
Після Літургії Блаженнішого Святослава від імені монашої спільноти привітав отець Мауро Меаччі, абат-ординарій Суб’яко. Він подякував Главі УГКЦ за промовлене духовне слово та запевнив його у безумовній солідарності, підтримці та молитві за український народ.
Секретаріат Глави УГКЦ у Римі,
фото: Paolo Sbraga — Paoloesse