#українці_рятівники Марія Бабич – українка, яка однією з перших у 1962 році посадила дерево на Алеї Праведників народів світу в Єрусалимі

#українці_рятівники
Марія Бабич – українка, яка однією з перших у 1962 році посадила дерево на Алеї Праведників народів світу в Єрусалимі

#українці_рятівники
Марія Бабич – українка, яка однією з перших у 1962 році посадила дерево на Алеї Праведників народів світу в Єрусалимі.

До Дня памʼяті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, розповідаємо її історію.

Марія Бабич жила в Рівному, коли місто в 1941 році опинилося під нацистською окупацією. Про її життя до війни майже не знаємо. Рівненська краєзнавиця Лідія Войтюк стверджує, що Бабич працювала нянею у єврейській родині Осіпових. Відомо, що Марія допомагала євреям, увʼязненим у місцевому гетто. Вона також прихистила і врятувала від смерті Іріт Осіпову.

Мама Іріт Міна загинула в рівненському урочищі Сосонки 6 листопада 1941-го разом зі ще 17,000 єврейських жителів міста. Її тато Іцхак воював у Червоній армії. Дівчинці був всього рік, коли вона залишилася без батьків. Марія Бабич піклувалася про неї впродовж років війни та окупації.

Іцхак повернуся до Рівного після війни і знайшов доньку, яка єдина з усієї великої родини Осіпових вижила у Голокості. Рятівниця Іріт Марія стала частиною їхньої сімʼї. Коли ж Іцхак з донькою, як і багато інших єврейських родин, емігрували з Радянського Союзу до Ізраїлю, Марія поїхала з ними.

Яд Вашем, ізраїльський національний меморіал Голокосту, визнав рятівний вчинок Марії – і її запросили взяти участь у церемонії відкриття Алеї Праведників народів світу. 1 травня 1962 року перші одинадцять дерев було висаджено вздовж алеї, що веде до Зали памʼяті на Горі памʼяті. Одне з дерев висадила Марія Бабич. Уряд Ізраїлю на церемонії представляла міністерка закордонних справ Голда Меїр, яка також походила з України.

Звання Праведниці народів світу Марія Бабич офіційно отримала в 1978 році, посмертно. Вона пішла з життя в 1971-му в Єрусалимі.

З 2021 року Україна 14 травня офіційно вшановує памʼять співвітчизників, які рятували євреїв від геноциду під час Другої світової війни. Ця памʼятна дата акцентує на людяності, яка проявилася у важкі і темні часи. Яд Вашем визнав
Праведниками народів світу понад 2600 рятівників з України. В Україні тих, хто допомагав євреям вижити в Голокості, також відзначають званнями Праведника України та Праведника Бабиного Яру.

Джерело: Яд Вашем та Рівненський обласний краєзнавчий музей

Джерело