🟢 «Ці щирі обійми я запамʼятаю назавжди», — каже сімейна лікарка Юлія з Бучанського центру первинної медико-санітарної допомоги
- Автор допису: Міністерство охорони здоров'я
👩⚕️ У закладі працюють 48 лікарів первинної ланки. Усі працюють за договором з НСЗУ й укладають декларації з пацієнтами. Усі – сертифіковані за програмою ВООЗ mhGAP і надають безоплатну базову психологічну підтримку своїм пацієнтам.
Зараз до 20% щоденних прийомів повʼязані саме з послугами з підтримки психічного здоров’я. Люди звертаються по допомогу з тривожністю, безсонням, хронічною втомою, роздратованістю. І цей запит зростає.
Досвід медзакладу свідчить: у більшості випадків людям допомагають одразу на первинці. Без направлень, без стигми, без бар’єрів — зі співпереживанням, розумінням і людяністю. На вторинний рівень допомоги скеровують лише поодинокі випадки.
Щоб допомогти, лікарі створюють простір для довіри: вислуховують, проявляють емпатію, не засуджують. Застосовують техніки психологічної самодопомоги, навчають дихальних вправ, радять, як покращити сон, впоратися з тривогою чи нав’язливими думками. У разі потреби — підключають фармакотерапію або скеровують далі для отримання спеціалізованої допомоги.
🫂 Одна з історій, яка запам’яталась лікарці Юлії, — пацієнт прийшов у стані сильного стресу: тиск, тривожність, дратівливість. Лише щира розмова, підтримка і базові поради допомогли йому заспокоїтися. Після прийому він обійняв лікарку та медичну сестру, подякувавши за людське ставлення й полегшення. «Це був момент, коли я ще раз переконалася — наша підтримка дійсно потрібна», — згадує лікарка.
Звернутися до сімейного лікаря слід, якщо ви помічаєте в себе або близьких такі прояви:
📌 Порушення сну: важко заснути або навпаки — спите надто багато.
📌 Переживання стресових подій чи втрата близької людини.
📌 Складнощі з повсякденними справами: важко піднятися з ліжка, піти на роботу чи виконати звичні обов’язки.
📌 Пригнічений настрій, тривожність без видимих причин, яка заважає жити.
📌 Підвищене вживання алкоголю або інших речовин.
📌 Думки про заподіяння собі шкоди.
📌 Розлади харчової поведінки: надмірне чи недостатнє харчування.
📌 Погіршення концентрації уваги.
📌 Підвищена емоційна вразливість: плаксивість, роздратованість.
📌 Панічні атаки чи нав’язливі думки.
📌 Напади агресії або збудження.
📌 Галюцинації (слухові, зорові або інші).
*️⃣ 1 травня в Україні та світі розпочався місяць обізнаності про психічне здоров'я. В нашій країні він триває із закликом віднайти свої сенси, що у часи випробувань працюють як внутрішні опори: «Ти як? Сенси поряд. Віднайди свої на платформі howareu.com». Сенси як теплі послання, що підтримують, зібрала у «СенсоТеку. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?» — ініціатива першої леді Олени Зеленської, разом із психологинею Світланою Ройз.