Духовне слово про сім’ю: як школа та Церква творять майбутнє України
26 травня, в Орилецькій філії Вовчківського ліцею ім. Василя Равлюка Снятинської міської ради, відбувся семінар з християнської етики на тему: «Роль сімʼї у формуванні християнських цінностей». Участь в заході взяв Преосвященний владика Петро Голіней, єпископ-помічник Коломийської єпархії УГКЦ.
На початку Архиєрея, разом з місцевими священниками і вчителями, зустріли учні та керівництво навчального закладу.
Після цього владика Петро спільно з: о. Ярославом Стеф’юком, референтом руху за тверезість життя, о. Михайлом Луканюком, о. Сергієм Радченком та працівниками освіти помолився Молебень до Пресвятої Богородиці.
У кінці молитви єпископ сказав: «Нехай Господь, за молитвами Пречистої Діви Марії, охороняє своєю благодаттю всіх, хто перебуває в цих стінах, що є храмом науки та формації людини. Хай Господь Бог благословить нас у цьому храмі науки — щоб ми навчилися та набралися чогось доброго, аби могли гідно жити й працювати на славу нашого народу і на славу Господа нашого. Амінь.»
Відтак п. Володимир Пашковський, завідувач Орелецької філії Вовчківського ліцею, спільно з п. Світланою Пашковською, своєю дружиною та вчителькою християнської етики, запросили духовенство та гостей на рекреацію. Там учасники семінару мали можливість ознайомитися зі школою, її планом роботи, поділитися особистим досвідом та обговорити сучасні виклики української християнської освіти.
Після цього в актовому залі розпочався виховний захід «Сімʼя – надія людства», який представила п. Світлана Пашковська. В ньому взяли участь учні місцевого ліцею.
Опісля відбулося засідання Круглого столу, модераторами якого були: п. Світлана Сміх, старший викладач кафедри педагогіки й психології, методист основ християнської етики ІФОІППО, та п. Ігор Дрогобицький, викладач кафедри теорії та методики навчання і кандидат історичних наук ІФОІППО. Під час цього присутні обговорили специфіку викладання християнської етики в школах, а також внесок митрополита Андрея Шептицького у розвиток української нації.
Владика Петро Голіней, єпископ-помічник Коломийський та доктор східних церковних наук, наголосив: «Дослідники підкреслюють: для того, щоб нація розвивалася у демографічному сенсі, на середньостатистичну сім’ю має припадати 2,5 дитини. Зрозуміло, що це математичний показник, але ще до повномасштабної війни в Україні ця цифра становила 2,1. Тобто, наша нація вже тоді поступово зменшувалась. Після початку повномасштабного вторгнення цей показник знизився до 0,6. Кількість розлучень зросла до шокуючого рівня. Якщо ця тенденція не зміниться, то через 40–50 років українська нація може зникнути.
Любов до всього світу починається з любові до рідних. Найбільшою відповідальністю наших родин сьогодні є усвідомлення того, що сім’я — це не лише союз між чоловіком і жінкою для спільного життя заради себе. Такий спосіб життя — егоїзм. Розлучення часто стають наслідком браку любові. А любов — це не споживацтво. На жаль, саме така форма стосунків дедалі частіше панує у наших родинах…
Я щиро вдячний вам за те, що ви обрали саме цю тему для семінару, бо сім’я — це осердя, де народжується нова людина, новий громадянин, а водночас — громадянин Царства Божого».
На завершення педагоги обговорили вчення митрополита Андрея Шептицького про родину. п. Наталія Федів, консультант Снятинського центру професійного розвитку педагогічних працівників, розповіла вчителям про викладання основ християнської етики на Снятинщині: реалії, виклики та погляд у майбутнє.
Останнім акордом семінару стала праця в групах, під час якої присутні мали нагоду провести практичне заняття, використовуючи уривки зі Святого Письма, надаючи вчинкам біблійних героїв моральної оцінки.
Пресслужба Коломийської єпархії УГКЦ