Душпастирство сімей в часі війни: владика Аркадій Трохановський представив головну тему на Синоді Єпископів УГКЦ у Римі
1 липня на Синоді Єпископів УГКЦ, який проходить у Римі, владика Аркадій Трохановський, відповідальний за приготування головної теми, представив всебічну доповідь про душпастирство сімей в умовах війни.
Цивілізація любові як відповідь на кризу
Розпочинаючи свою доповідь словами святого Івана Павла ІІ, владика Аркадій підкреслив: «На кризу цивілізації необхідно відповісти цивілізацією любові, заснованої на універсальних цінностях миру, солідарності, справедливості та свободи, які знаходять своє втілення у Христі».
Доповідач наголосив на фундаментальному значенні сім’ї: «Найповніше життя реалізується в спільноті, особливо в найменшій, подружній. Сім’я, це місце, де будуються також і релігійні взаємини».
Виклики для української сім’ї
Владика Аркадій детально окреслив виклики, з якими зіткнулися українські сім’ї через війну: «Московитська агресія призвела до фізичних страждань як жінок, так чоловіків. Збройна агресія зруйнувала особисті контакти та відносини, в тому числі й сімейні».
Серед конкретних проблем він виділив:
- Жінки з дітьми без батька чи чоловіка;
- Чоловіки на фронті, позбавлені сімейних відносин;
- Родини, які втратили рідних або розлучені виїздами за кордон;
- Питання асиміляції дітей в умовах чужини.
Демографічна криза
Особливу увагу єпископ приділив демографічним викликам: «За даними за перше півріччя 2024 року, на 100 народжень припадало 286 смертей, тоді як у 2023 році на 100 народжених в Україні припадало 265 померлих. Україна входить у критичну фазу демографічного скорочення, і ця проблема має стати національним пріоритетом».
Прородинний рух як відповідь
Владика Аркадій представив комплексну програму підтримки сімей: «Сьогодні в Україні дуже багато поранених родин. Потрібно свідчення подружніх пар, які вміють поділитися досвідом свого життя, як віруючих людей, для яких це велика цінність».
Серед конкретних ініціатив він згадав:
- Центри передподружньої підготовки;
- Спільноту «Подружніх зустрічей»;
- Християнські сімейні рухи;
- Програму «Від сім’ї до сім’ї. Свідчити, зростати, служити».
Канонічні виклики
Доповідач також звернув увагу на канонічні проблеми, спричинені війною: «Масовою і кричущою проблемою є „попередні історії життя“, тобто попередньо укладені шлюби, які не були законно уневажнені. Велика частина подружів живуть саме з таким „багажем“».
Криза священничих родин
Окремий розділ доповіді був присвячений викликам священничих сімей: «Час війни та час після війни — це період формування духовних лідерів, якими повинні бути священники, але сьогодні священство вимагає великої духовної праці».
Стратегічні рекомендації
Владика Аркадій запропонував триступеневу стратегію реалізації душпастирства сімей.
На рівні парафії: організація тематичних зустрічей, душпастирські відвідини молодих подруж, супровід сімей у кризі.
На рівні єпархії: створення родинних центрів, організація передшлюбних курсів, формування бази фахівців.
На патріаршому рівні: формування наукової бази, всеукраїнські заходи, координація прородинних структур.
Заклик до дії
Завершуючи доповідь, владика Аркадій підкреслив: «Парафії УГКЦ повинні займати важливе місце у відкритому душпастирстві. Це простір безпеки, де сім’я може свідчити про свою віру, про життя молитвою, про зберігання Божих Заповідей».
Співдоповіді
В межах роботи на головною темою Синоду Єпископів УГКЦ 2025 року також виступили:
- Юрій Підлісний, заступник голови Патріаршої комісії УГКЦ у справах родини і мирян, із доповіддю про становище українських біженців у країнах Європейського Союзу та Північної Америки;
- Марія Тракало, психологиня та співзасновниця Хабу ментального здоровʼя «ДіяТи», із доповіддю на тему «Ментальний стан українських сімей під час війни»;
- о. Ігор Бойко, ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа та керівник Школи біоетики УКУ, із доповіддю на тему «Супровід родин у жалобі»;
- подружжя Романа і Наталії Прокопівих, лідери спільноти «Рух християнських сімей», із доповіддю на тему «Досвід праці з сім’ями в часі війни».
У другій половині дня 1 липня члени Синоду Єпископів УГКЦ провели працю у групах, дискутуючи над головною темою.
Департамент інформації УГКЦ