Європейські енергомережі витримали спеку завдяки сонячній генерації

Європейські енергомережі витримали спеку завдяки сонячній генерації

Спека спричинила тривогу щодо можливих відключень в енергетиці в Європі, однак накопичення сонячної енергії допомогло посилити енергосистему. Про це стверджують аналітики енергетичного аналітичного центру Ember.

Від 28 червня по 2 липня середньодобові температури сягали 35°C у Німеччині та Іспанії, а у Франції – 34°C. У деяких районах температура перевищувала 40°C. Це спровокувало стрибок попиту на електроенергію.

Попри це, сонячна генерація допомогла втримати стабільність енергомереж. У червні 2025 року в ЄС зафіксовано рекордні 45 ТВт·год сонячної електроенергії – на 22% більше, ніж торік.

У дні пікової спеки сонце забезпечувало до 50 ГВт електроенергії у Німеччині – 33–39% від загального виробництва.

Тим часом теплові електростанції працювали з перебоями. У Франції 17 із 18 атомних станцій зменшили потужність, а деякі повністю зупинились через надмірне нагрівання річкової води, необхідної для охолодження. У Швейцарії на АЕС Безнау потужність скоротили наполовину, коли температура річки Ааре досягла 25°C.

У Польщі, де існують давні побоювання щодо охолодження вугільних електростанцій, 2 липня уряд і оператор мереж PSE презентували «антиблекаутний» пакет.

У деяких країнах спостерігались перебої в енергопостачанні: за словами Ember, 1 липня в Італії відбулися відключення електроенергії через перегрів кабелів.

«Надлишок сонячної енергії вдень допоміг уникнути масових відключень. Однак недостатнє використання накопичувачів енергії призвело до дефіциту після заходу сонця – і, як наслідок, до стрибка цін», – зазначає Павел Чижак, директор Європейської програми Ember.

Між 24 червня та 1 липня середньодобові ціни на електроенергію зросли:

  • у Німеччині – на 175%,
  • у Франції – на 108%,
  • у Польщі – на 106%.
  • Фахівці наголошують: через зміну клімату інфраструктура Європи потребує модернізації, щоб справлятися з частішими хвилями спеки. Необхідно збільшити ємність акумуляторів для зберігання сонячної й вітрової енергії, розвивати гнучке споживання, коли частину попиту можна перенести на періоди з надлишком енергії.

    «Найбільша перспектива – накопичення сонячної енергії, аби кондиціонери могли працювати не лише вдень, а й увечері», – зазначає Чижак.

    Ember також закликає інвестувати в децентралізовану генерацію – зокрема, у сонячні станції з інверторами, здатними самостійно запускати мережу (так звані grid-forming inverters), без потреби в зовнішньому джерелі напруги.

    Джерело: PRAGMATIKA.MEDIA

     

     

    Джерело