Необхідні конкретні заходи щодо вирішення проблем ВПО Сьогодні усім зрозуміло, що підходи до підтримки ВПО мають змінитися
- Автор допису: Голова Луганської обласної військової адміністрації
Сьогодні усім зрозуміло, що підходи до підтримки ВПО мають змінитися: людям необхідно бути інтегрованими у приймаючі громади, але зберігати локальну ідентичність та відчувати підтримку відповідної місцевої адміністрації.
Наразі Міністерством соціальної політики обліковуються 202,9 тис. переселенців з Луганської області. Проте, державні соціальні допомоги отримують лише 14,7 тис. людей.
На вирішення існуючих проблем спрямована Обласна комплексна цільова програми підтримки на період до 2025 року. У минулому році фактичне фінансування Програми склало понад 223,5 млн грн. Місцевими програмами на підтримку ВПО спрямовано 92,3 млн грн. На 2025 рік заплановано 423,6 млн грн.
Зокрема, необхідне запровадження дієвих механізмів вирішення ключових проблем: забезпечення житлом, працевлаштування та перенавчання, підтримка релокованих закладів та бізнесу.
Жодного загального житлового реєстру ВПО не існує, тому реальна потреба у житлі набагато нижча. Але наразі задовільнити її немає ресурсу ані у держави, ані у громад області. Тому, розглядається варіант першочергово забезпечення житлом освітян та медичних працівників наших релокованих закладів. Адже саме вони сьогодні консолідують громади, і саме вони будуть разом із місцевою владою повертати Україну на деокуповані території.
Загальна вчителів та медпрацівників, які перемістились з Луганщини, становить 2827 осіб. Кількість працівників з числа ВПО, які працюють офлайн та потребують житла – 1081 особа та 1754 особи – члени їхніх сімей. Тож, забезпечити цю категорію принаймні службовим житлом цілком можливо.
Інша проблема – збереження локальної ідентичності. Цей процес напряму пов’язаний із компактним розміщенням переселенців у приймаючих громадах, створенням спільнот на рівні територіальних громад. Для оперативного напрацювання рішень з цих питань, залучення додаткових джерел та інструментів для підтримки при облдержадміністрації створений Координаційний центр підтримки цивільного населення, а також робочі групи за різними напрямами роботи.