Фейк: СБУ приховала від МАГАТЕ та громадян України аварію на Південноукраїнській атомній станції у 2024 році
У 2024 році обладнання реактора дійсно вимкнулося на короткий час, але жодної аварії тоді не ставалося. Більш того, про несправність стало відомо якраз зі звіту МАГАТЕ.
Турецьке видання Aydinlik опублікувало «сенсаційне» розслідування, яке тут-таки підхопили російські пропагандисти: у ньому йдеться про те, що співробітники СБУ буцімто приховали від світової спільноти, організації МАГАТЕ та українців аварію, що сталася на Південноукраїнській АЕС. Єдиний «доказ» цієї аварії — службова характеристика працівника СБУ, в якій вказано, що він «провів операцію із приховання аварії на енергоблоці з пошкодженим реакторним обладнанням». Як ці документи опинилися в розпорядженні редакції Aydinlik не пояснює.
Однак ця новина — фейкова. По-перше, непереконливо виглядає сам документ, наведений у тексті: на ньому немає ні печатки, ні підпису, тож роздрукувати цей текст міг будь-хто. А по-друге, сумніви викликає і видання, яке першим поширило наратив. Медіа Aydinlik тісно пов’язане з турецькою «Патріотичною партією» — політичним рухом прокремлівського спрямування. Старша дослідниця Атлантичної Ради та центру досліджень сучасної Туреччини Карлтонського університету, кандидатка політичних наук Євгенія Габер, коментуючи російську пропаганду в турецьких медіа, заявила: «Багато антиукраїнських чи проросійських наративів поширюються в Туреччині на ґрунті антиамериканізму й антизахідних настроїв. Найбільш антиукраїнським сегментом є мовники євразійців — насамперед, газета Aydınlık політичної партії Vatan Догу Перінчека». Крім того, видання уже неодноразово поширювало інші проросійські дезінформаційні наративи: зокрема, абсолютно бездоказово писало про «український слід» теракту в ТЦ «Крокус».
Більш того, історія, яку пропагандисти просувають у цих публікаціях, узагалі немає сенсу. Вони стверджують, що СБУ нібито приховали від МАГАТЕ аварію на Південноукраїнській АЕС, тоді як про цей інцидент стало відомо якраз зі звіту організації. Так, МАГАТЕ повідомили, що у липні 2024 року роботу енергоблока № 2 тимчасово зупинили через проблему з трансформатором у відкритому розподільчому пункті 330 кВ, розташованому за межами майданчика АЕС. В організації пояснили, що «внаслідок короткого замикання сталося пошкодження керамічного ізолятора, що призвело до витоку масла, яке загорілося внаслідок електричної дуги». Через 17 годин після зупинки реактор знову запустили, і вже за добу він вийшов на звичайну потужність роботи. Отже, йдеться не про аварію з витоком шкідливих речовин, як про це пишуть пропагандисти, а про рядову поломку, наслідки якої були швидко усунуті й відображені в звіті МАГАТЕ. До того ж, через військовий стан фахівці МАГАТЕ постійно контролюють роботу АЕС на території України, і приховати будь-який серйозний інцидент було б об’єктивно неможливо.
Інше спростування на тему ядерної енергетики читайте в матеріалі Маніпуляція: США запровадили санкції проти Запорізької АЕС.